Kuveytli iş adamlarından Şanlıurfa’da anlamlı yardım

08.11.2018

Kuveytli iş adamları Şanlıurfa’da yaptırdığı okulun ardından bir de yurt açılışı gerçekleştirdi. Kuveytli hayırseverler 2019 yılına kadar kentte 50 okul yapacak.

Kuveytli hayırsever işadamları geçtiğimiz gün Haliliye ilçesinde 18 derslikli bir okulun açılışının ardından bir de kız yurdunun açılışını gerçekleştirdi. Yurdun 100 öğrenci kapasiteli olacağı öğrenildi. Okulu ve yurdu Kuveyt Necat Yardım Derneği yaptırdı.

Öncelikle eğitim çağındaki Suriyeli mülteci kız öğrencilerin barınması amacıyla finanse edilen ve Türkiye sorumlusu Said Yardım Derneği tarafından tadilat işleri tamamlanarak hizmete sunulan Muhammed Abdülvahit El Eyyüp Kız Yurdu’nun açılışı yapıldı.

Açılış törenine Şanlıurfa Valisii Abdullah Erin, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Eyüp Sabri Kirişçi, Kuveyt Necat Yardım Derneği Müdürü İbrahim El Bedir, Said Yardım Derneği Temsilcisi Mahmut El Uveys ile bazı STK temsilcileri katıldı.

50 OKUL YAPTIRACAKLAR

Kuveytli hayırseverlerin bu yıl imzaladıkları protokolle Şanlıurfa’da 25 okul yapacaklarını, 2019 yılında bu sayıyı 50’ye ulaştırmayı hedeflediklerini kaydeden Vali Erin, yakın zamanda bir erkek öğrenci yurdunu da Kuveytli hayırseverlerin desteği ile hizmete alacaklarını ifade etti.

Suruç’taki 800 kişilik yatılı bölge okulunun da projesinin tamamlandığını, Kuveytli hayırseverlerin desteğiyle buranın da yakında hizmete gireceğini dile getiren Vali Erin, yapılan bu yatırımların sadece Suriyeli yetimler için olmadığını aynı zamanda Şanlıurfa’nın eğitim altyapısına da destek olduğunu söyledi.

Kaynak: Yerel basın