Arap Koalisyonu: Husiler İsveç anlaşmasına uymuyor

İsveç’te yapılan Yemen anlaşmasına uymayan Husi’ler ile ilgili açıklama yapan Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, “İran tarafından desteklenen darbeci Husi milisleri, İsveç anlaşmasının uygulanmasında ciddiyetsiz davranıyor” dedi.

Riyad’da düzenlenen basın toplantısında konuşan el-Maliki, Husilerin, Hudeyde’de hendekler kazdığına dikkat çekerek, bunun İsveç anlaşmasını uygulamaya niyetleri olmadığının bir göstergesi olduğunu ifade etti. Sözcü, Hudeyde’ye bağlı Huba kentinde kazılan tünellerin fotoğraflarını da gösterdi.

YASAKLI SİLAHLAR KULLANILIYOR

Husi milislerin, keskin nişancılar konuşlandırılmasının yanı sıra İsveç anlaşmasının imzalanmasından bu yana yasaklanan birçok silahı kullandıklarını aktaran sözcü, anlaşmanın uygulamaya geçirildiği süreçte iki balistik füze kullandıklarını vurguladı.

Koalisyonun, İsveç anlaşmasının imzalanmasından bu yana, Hudeyde’deki ateşkesin Husiler tarafından 368 kez ihlal edildiğini gözlediğini ileten el-Maliki, Yemen’deki yardım kuruluşlarının çalışmalarına devam edebilmeleri için 486 izin verildiğini açıkladı.

El-Maliki, aynı zamanda insani yardım kuruluşları ve Dünya Gıda Programı’na (WFP) tam destek verdiklerini, Hudeyde’deki Birleşmiş Milletler (BM) ekibine tüm olanakları sağladıklarını da sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat