BAE’de elektrikli otomobillere olan ilgi büyük

12.11.2018

Birleşik Arap Emirlikleri’nde geçen yıl 89 adet satılan elektrikli araç sayısı bu yıl 4 bin 221’e yükseldi. BAE, Sayının 2030’da 42 bine ulaşmasını bekliyor.

Dünyadaki elektrikli otomobil rüzgarına Körfez ülkeleri de katıldı. Alternatif yakıtlarla çalışan otomobiller konusunda öncülük yapan Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki elektrikli araç satışı iki yılda katlandı. 2016’da sadece 89 adet olan elektrikli otomobil satışı, 2018’de 4 bin 221’e yükseldi. Birleşik Arap Emirlikleri’nde yollardaki elektrikli araç sayısının 2030’a kadar 42 bine çıkacağı tahmin ediliyor.

DUBAİ’DE ARAÇLARI ÜCRETSİZ ŞARJ ETME İMKANI

Birleşik Arap Emirlikleri, alternatif yakıtlarla çalışan araçlar için vergi indiriminden, ücretsiz otopark hizmetine kadar çeşitli teşvikler uyguluyor. Ayrıca, elektrikli araç sahipleri Dubai’deki 100 elektrik şarj istasyondan ücretsiz faydalanabiliyor.

Türkiye’de de elektrikli araçlar için yaklaşık 7 yıldır teşvik uygulanıyor. Motor gücü 85 kW olan elektrikli araçlarda ÖTV yüzde 3, 120 kW’ı geçmeyenlerde yüzde 7, 120 kW’ın üzerinde olan araçlarda ise 15 olarak uygulanıyor. Ancak, elektrikli araç satışları artmıyor. 2018 Ocak-Ekim aylarında Türkiye’de sadece 124 adet elektrikli araç satışı gerçekleşti.

TÜRKİYE’DE TALEP YOK

Düşük ÖTV’ye rağmen satışların düşük seviyede kalmasının en büyük nedeni, elektrikli otomobillerin konvansiyonel motorlu araçlara göre fiyatlarının pahalı olması. Ayrıca Türkiye’de elektrikli araç şarj alt yapısının yetersizliği de talebi olumsuz etkiliyor. Bunun yanı sıra Türk tüketiciler, elektrikli araçların menzil probleminin yetersiz olduğunu düşünüyor.