Umman ve Fas arasında ikili ilişkiler gelişiyor

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, Umman ziyaretinde Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alavi bin Abdullah ile bir araya geldi. İkili iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda mutabık kaldı.

Umman- Fas beşinci dönem toplantısı, İslami vakıflar, sosyal büyüme, ilmi araştırmalar, tarım, turizm, deniz kaynakları, idari eğitim gibi pek çok alanda altı metnin imzalanmasıyla son buldu.

UMMAN’DAN FAS VURGUSU

Her iki taraf da bölgedeki istikrar ve güvenliğin sağlanması için gerekli olan işbirliğinin önemine dikkat çekerken, Umman, Sahra sorununda Fas’ın takındığı barışçıl tutuma övgüde bulundu. Fas’ın, Kral II. Muhammed’in öncülüğünde, bölgesel ve uluslararası düzeyde barış ve istikrarın sağlanmasındaki rolünün son yıllarda önemli oranda değiştiğini ifade eden Umman Dışişleri Bakanı, “Fas’ın istikrarı aynı zamanda bölgenin istikrarı anlamına gelir” dedi.

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ise, Umman’ın Sultan Kâbus bin Said’in öncülüğünde, bölgesel ve uluslararası ortamlarda güvenlik ve barışı sağlamada her zaman aktif bir rol oynadığını ifade etti.

Rabat, Ummanlı öğrenciler için 25 kişilik kontenjan sınırını iki katına çıkardı. Maskat ise, Avrupa Birliği (AB) diplomatik ve konsolosluk misyonlarından alınan Schengen vizesi alan Fas vatandaşlarına Umman vizesi verme kararı aldı.

Şarkul Avsat