Al Madam'da kimle yaşıyor belli değil

Çölün yuttuğu köy: Al Madam

Dubai’ye uçak bileti olanların uğrayabilecekleri en gözde mekanlardan bir tanesi dev kum yığınlarının arasında kalan Al Madam köyü. İnstagram sayfanızı süsleyebilecek Şarka Çölü’ndeki bu vaha adeta bir fotoğraf stüdyosu.

KUM YIĞINLARININ YUTTUĞU BİR KÖY

Dubai gökdelenlerinin parıltısı ve çekiciliğinden uzak, doğal bir kum yığınının işgali altında olan Al Madam köyünde,  yaşayanların kim olduğunu kimse bilmiyor. Evlerin sahipleri de belli değil. Tek bildiğimiz, bu adrenalin dolu ziyareti değerli hale getiren Al Madam hayalet kasabasını ziyaret edenlerin ardından muhteşem görüntüler bırakıyor.

ANCAK GOOGLE HARİTA İLE ULAŞILABİLİYOR

Bu ürkütücü vaha, eski Dubai-Hatta Yolu’nun E44 adresinde yer alıyor. Buraya ulaşmak, şaşırtıcı bir şekilde bir sorun değil. Google Haritalar, köyün tam yerini gösteriyor. Köy, Dubai şehrine yaklaşık 60, Sharjah Çölü’ne yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta. Sharjah’daki bu sıra dışı hayalet şehri keşfetmek için bir günlüğüne taksi veya araba kiralayabilirsin.

Her evden bir sürpriz çıkıyor…

TERKEDİLMİŞ BİR DE CAMİ VAR

Köye geldiğinde karşında tek katlı bir şekilde inşa edilmiş evler bulacaksın. Baktığın yerde kesinlikle hüzünlü bir manzara var. Bu evlerin çoğu 1970’lerde veya 1980’lerde inşa edilmiş. Herhangi bir evin, bir zamanlar rahat bir yatak odası ya da salonu olan odalarında büyük kum tepeleri var. Çıkıp yürümeye devam edersen köyü ortalayan bir cami göreceksin.

Bu kum taneciklerinin arasında kaybolmaya yüz tutmuş köyün harika bir fotoğraf albümü var.

Raporlar, evlerin 1970’lerin sonunda veya 1980’lerin sonunda bir konut projesinin bir parçası olarak inşa edildiğini gösteriyor.

Çevre, en az mimari kadar muhteşem…

Çalışan hiçbir elektrik yok, bu yüzden güneş ışığı tek ışık kaynağınız…

Villaların her birinde ilginç kalıntılar var. Bakınız bu duvar tasarımları…

Herhangi bir evde bir önceki sahibin mobilyalarını  görmen mümkün…

Köyün, çıkan doğal felaketlerden dolayı sıkıntı yarattığı için tek edildiği düşünülüyor…

Doğa üstü olayların Al Madam’ı kumlar altında bıraktığı da bir başka teori. Hayalet şehir Al Madam için kimi zaman perili hikayeler de duyabilirsiniz.

Bu küçük yerleşke, şaşırtıcı derecede ilgi görüyor.

İnstagram’ın varsa, hash tag Al Madam yazıp, köyün diğer fotoğraflarına ulaşabilirsin.