Öncesi ve Sonrası.. Avamiya’nın merkezinden terörün izleri silindi

Suudi Arabistan’ın doğusunda teröristlerin merkez bürosu olarak gördüğü Avamiya, yeniden inşa ediliyor. Uyuşturucu kaçakçıları ve silah satıcıları tarafından kullanılan bu merkez 8 ay içinde başarılı bir şekilde kent merkezine dönüştürüldü.

Suudi Arabistan’ın doğusunda Toplam 120 bin metrekarelik alana sahip Katif kentindeki Avamiya kasabasının kuzey-doğusunda bulunan eski mahallenin, teröristler tarafından sömürülmesi ve çeşitli suç eylemleri için adeta bir sığınak görevi görülmesi nedeniyle Suudi güvenlik güçlerinin müdahalesiyle bölge temizlenmişti.

Suudi İçişleri Bakanlığı güvenlik sözcüsü General Mansour el-Turki Mart 2017’de konuyla ilgili olarak “Güvenlik amacıyla aradıklarımız hala duvarlarla çevrili mahallenin içinde saklanıyor. Mahallenin yapısı bu terörist unsurların bir yandan ateş açmasına ve göz açıp kapayıncaya kadar saklanıp kaçmalarına izin veriyor” açıklamasında bulundu.

MAHALLE 8 AYDA KENT MERKEZİNE DÖNÜŞTÜ

Suudi güvenlik güçleri yoğun bir güvenlik kampanyasıyla bir dizi teröristi etkisiz hale getirdi ve birçoğunu tutukladı. Teröristlerin mahalle içindeki yerleri ve mühimmatları ele geçirildi.  Böylelikle, uzun yıllar suçluların pençelerinde boğulduktan sonra, mahalle 8 ayda “kent merkezine” dönüştü.

Yenileme projesi bölgenin mirasından ve tarihi mimarisinden esinlenerek binaların tasarımlarında, geçmişi kucaklayan, bugünün güzelliğine ve geleceğin vizyonuna ilham veren planlar kullanıldı.

Buna ek olarak, proje Katif sakinlerine ve ziyaretçilerine hizmet etmek için çok kültürlü turistik hizmetler sunan önemli noktalardan biri haline geldi. Böylece Vizyon 2030 vizyonunu kapsamında kendi içinde bir dönüm noktasından geçerek yenilendi.

Merkez palmiye ağaçları, renkli çalılar ve yeşil alanların yanı sıra restorasyonlarla kendine getirildi. Çocuk oyun alanları ve açık hava yürüyüş parkurlarıyla yenilendi.

Dış tasarımda, çiftlikleri sulamak için kullanılan eski kanallar taklit edilerek kanalları birbirine bağlanan kuleler ve su kaynakları gibi tarihi eserlere yer verildi. Bölgede toplamda 94 bin metrekarelik bahçe, park ve bilimsel kültür merkezleri kuruldu.  Projede tahta ve kaya gibi doğal malzemeler, Katif sakinlerinin birçok anılarını canlandıran bir miras ortamı yaratmak için kullanılmıştır.

Al Arabiya