Zayid Yılı’nın 2018’e kattığı ulusal kazançlar ve BAE’nin küresel liderliği

Birleşik Arap Emirlikleri 2018’i arkada bırakırken geçtiğimiz yıl farklı alanlardaki başarılarla ilgili parlak bir sayfa yazdı.

Yerel, bölgesel ve küresel düzeyde özellikle kurucu lider Şeyh Zayid bin Sultan El Nehyan’ı anımsatan, mirasını yücelten ve insani değerlerini pekiştiren bir dizi yerel ve uluslararası aktiviteler gerçekleştirdi.

2018 yılının başında, BAE beklentileri yükseltti. Başarılarını destekleyen düzinelerce inisiyatif ve geliştirme programı başlattı. BAE Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nehyan’ın rehberliğinde çeşitli uluslararası forumlarda varlığını giderek güçlendirdi.

Dubai Hakimi Şeyh Muhammed bin Raşid Al Mektum Dubai’nin geleceği ve sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesi konusundaki vizyonunu sürdürdü.

BAE, dış dünyayla ilişkilerin yönetiminde güçlü bir dış politika izlemiş ve BAE liderlerinin yoğun çabaları ve resmi toplantılarını sonucu uluslararası toplumda ülke prestijini güçlendirmiştir.

UZAYA UYDU GÖNDERDİ

BAE, 2018 yılında, tamamen yerli üretim olan Emirati uydusunu üreterek uzaya gönderdi.

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ PASAPORTU

BAE pasaportu dünyadaki en güçlü pasaportu haline geldi ve diplomatik bir başarıya imza attı. BAE, Birleşmiş Milletler yardımlarında her ülke için belirlenen yardımın iki katını yaparak en büyük uluslararası donörlerden biri olarak konumunu korudu.

YEMEN’E EN BÜYÜK YARDIMI BAE YAPTI

Yemen halkına acil yardım alanında en büyük bağışçı olarak dünyadaki ilk sırayı alırken, Yemen’e Nisan 2015’ten 2018’e kadar toplam 18.6 milyar dirhem yardım göndermiş oldu.

ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA’DA BİRİNCİ

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da birinci olan BAE, dünyada 17. sırada olan Küresel Rekabet Edebilirlik Raporlarında üst sıralarda yer almaya devam etti.

BAE, dünyanın en yüksek hükümet harcama etkinliği, teknik ürün tedariki, yol kalitesi, yatırım üzerindeki düşük vergi etkisi ve düşük enflasyon endeksine sahiptir.

DÜNYANIN EN GÜVENLİ ŞEHRİ

BAE’nin başkenti Abu Dabi, “Numbio” web sitesine göre, Tokyo, Basel, Münih ve Viyana da dahil olmak üzere dünya genelinde 300 şehri aşarak dünyanın en güvenli şehirleri listesine girdi.

BAE Merkez Bankası’nın 2018’de tüm zorluklara rağmen iç ekonomi yükselme eğilimini sürdürdü. Ülkenin tüm bölgelerinde konut projeleri ile enerji santralleri, barajlar ve yollar gibi altyapılar başlatıldı.

BAE’deki petrol ve gaz sektörünün geleceğine dair güven veren Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi “ADNOC” kapsamlı gaz stratejisini başlatmayı ve petrol üretim kapasitesini 2020 yılında günde 4 milyon varil seviyesine çıkarmayı planlıyor.

EN FAZLA BANKACILIK İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİ

BAE’de faaliyet gösteren bankalar toplam aktiflerini 2,854 trilyon AED’ye yükselterek, Körfez ve bölgesel düzeydeki varlıklar bakımından en fazla bankacılık işleminin gerçekleştirildiği yer olmuştur.

Dubai’nin emirliği bir milyar dolarlık yatırımlarla kapalı eğlence şehri olan Dubai Rüyası’nın açtı. Eğlence merkezi projesİ Dubai’de yeni bir dönüm noktası açtı.

ARAP DİLLERİ BİRLİĞİ’Nİ KURDU

BAE, Arapça dilini koruma amacıyla, Arap Dilinin Geleceği’nin hazırlanması ve tüm Arap ülkelerinden gelen uzmanlarıyla Arap Dilleri Birliği’ni kurdu. Arap Dünyası kültürel sahnesinde belirgin bir varlığa sahip oldu.

REKOR ZİYARETÇİLİ FUARLAR

Şarka Uluslararası Kitap Fuarı, 2018’de 2.23 milyon ziyaretçiyi ağırladı ve sosyal ağ sitelerinde 2,7 milyardan fazla ziyaretçiye ulaşmayı başararak 2018’deki en önemli kültürel etkinlik oldu.

  1. Abu Dabi Uluslararası Kitap Fuarı, yedi gün boyunca tüm yaş gruplarının okuma, şiir ve edebiyat etkinliklerinde 300 binden fazla ziyaretçiyi çekti ve 63 ülkeden bin 181’den fazla ziyaretçi katıldı.

Abu Dabi 2018 Sanat Fuarı’na seçkin diyalog seminerlerini izleyen ve dünyanın dört bir yanındaki 19 ülkeden sanat dünyasını gezen çok sayıda sanatsever katıldı.

ULUSLARARASI ETKİNLİKLERİN MERKEZİ

BAE, 2008’de, 140 ülkeden 4.000’den fazla kişinin katıldığı, Dinler İttifakı ve Gelecek Konseyleri 2018, Abu Dabi Sürdürülebilirlik Haftası 2018, Dünya Zirvesi’nin katıldığı Dünya Hükümetleri Zirvesi gibi birçok uluslararası etkinlik ve konferansa ev sahipliği yaptı. Hoşgörü, Dubai’deki İslami Ekonomik Zirvesi, Arap Dijital Ekonomi Konferansı ve BAE’yi uluslararası etkinlik ve konferansları çekmek için küresel bir merkez haline getiren diğer etkinlikler.

WAM