Paha biçilemeyen el yazmaları bu sergide

Abu Dabi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Abu Dabi Kitap Fuarı ve Sergisi, açıldı. Manarat Al Saadiyat’ta bir ay boyunca açık kalacak sergide paha biçilemeyen el yazmaları sergileniyor.

El yazması sergi programı, çeşitli ücretsiz atölye çalışmaları içeriyor. Yazım türleri, kitap yapımı ve kaligrafi türleri üzerine çeşitli konularda standlar bulunuyor.

Sergi kapsamında, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ülkelerinden ve dünyadan bir grup akademisyen ve uzman, dil düzenleme, yayınlama ve arşiv korumanın tarihsel değerini vurgulayan altı oturumlu seminer düzenleyecek.

Abu Dabi Kültür ve Turizm Dairesi Kitap ve Edebiyat Bölümü Genel Müdürü Abdullah Majid Al Ali, “Birleşik Arap Emirlikleri’nde ilk Arap El Yazmaları Konferansı’na ev sahipliği yapmaktan ve Körfez bölgesi ve Orta Doğu’dan Arap el yazmalarıyla ilgilenen kıdemli profesör ve araştırmacılara ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Ortak mirasın korunmasına katkıda bulunmanın önemine dikkat çeken Abdullah Majid, yeni nesilleri eğitmek ve Arapça el yazmaları ve Arap entelektüel mirasının önemi hakkındaki bilgilerini gündemde tutabilmek adına çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.