Etihad dünyanın ilk bioenerji yakıtlı uçuşunu gerçekleştirdi

Düşük karbon emisyon değerleri ile doğaya sahip çıkmak isteyen BAE Etihad Havayolları, bioenerjili yakıt kullanarak bir ilke imza attı. Etihad ilk uçuşunu ise, Abu Dabi’den Amsterdam’a gerçekleştirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunan Bioenerji ARGE Merkezi tarafından bioenerjili yakıt elde edildi. Etihad Havayolları Boeing 787 tipi uçağında GEnx-1B motorları ile bioenerjili yakıtını kullandı. Abu Dhabi-Amsterdam uçuşu ile alternatif bir yakıta kavuştuklarını ve düşük karbon emisyon değerleri ile doğaya sahip çıktıklarını belirten yetkililer, önümüzdeki dönemlerde sektörün gaz, yağ ve benzin yerine bioenerji yakıtına doğru yönleneceğini bildirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), havacılık yakıtlarının zararlı karbon emisyonlarını gıda ve iklim üzerinde ki olumsuz etkilerini azaltmada öncü oldukları için gurur duyduklarını ifade etti.

Yakıt üretmek için sürdürülebilir ham maddelerin kullanılması, fosil yakıtlara kıyasla mevcut olan karbondioksit emisyonlarını önemli ölçüde azalttığı bilinmektedir. Uçaklarda, motorlarda ya da yakıt dağıtım sistemlerinde herhangi bir değişikliğe gerek duyulmayan Biyoyakıtlar, doğrudan jet yakıtıyla karıştırılarak kullanılabiliyor.