Geri dönüşüm dünyası Kuveyt!

Kuveyt’te çöpe atılan eski eşyaları toplayan Filipinli sanatçı Romano Roman, onları restore edip satıyor. Sanatçı bunun için geri dönüşüm dünyası Kuveyt’i seçtiğini söylüyor.

Hiç şüphesiz Kuveyt, geri dönüşüm ürünleri için en uygun yerlerden biri, çünkü Rai’daki ünlü Cuma Pazarında geri dönüşüm ürünleri satılıyor. Bu pazar, hayatın her kesiminden gelen müşteriler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Cuma Pazarında, halılardan televizyonlara, çamaşır makinelerine, buzdolabına, ayakkabılara ve eski kıyafetlere kadar çeşitli kullanılmış ürünleri görebilirsiniz.

İSTEDİĞİNİZ HER ŞEYİ BULABİLİRSİNİZ

Kuveyt’te, mahalle çevresinde dolaşan ve çöp tenekelerine atılan ev eşyalarını toplayan bazı kamyonların olduğunu görebilirsiniz. Atılan bu ürünler genellikle temizlikçiler tarafından alınır, yıkama, parlatma ve onarımdan sonra Cuma pazarında satılır. Cuma pazarında ne isterseniz alabilirsiniz sadece vaktinizin birazını pazardaki eski eşyalar denizinde sörf yaparak geçirmek gerekiyor

 

ESKİ EŞYALARI RESTORE EDEN SANATÇI

Kuveyt Times, sık sık pazarda gelen çöplerden bir şeyler almak ya da satmak için malzeme alan bazı kolektörlerle konuştu. Filipinli sanatçı Romano Roman “Evimi ziyaret ederseniz, çöp kutusundan topladığım birçok ev eşyası görebilirsiniz. Ayrıca, iyi şeyler almak için ara sıra Cuma Pazarını da geliyorum. Sevdiğim şeyleri toplarım ve onları Filipinler’e gönderirim. Özellikle antika ürünleri araştırıyorum. Bazen çöp kutusundan bir şey alıyorum ve onu güzel bir sanat eserine dönüştürüyorum ”dedi.

Romano, “Dürüst olmak gerekirse, gittiğim her yerde eski eşyaları toplamayı seviyorum. Bir şey aldığımda, aklımda, bir sanat eserine dönüştüğünde tam olarak nasıl görüneceğine karar veririm. Bazılarını satarım ama çoğunu arkadaşlarıma veriyorum. Mesela geçtiğimiz günlerde Jabriya’daki çöp kutusuna atılmış renkli bir vazo gördüm. Vazo, siyah bir çantanın içinde polis karakolunun hemen karşısında kapılı bir evin yakınlarındaydı.

Vazo kirli ama renkliydi, şık ve zarif görünüyordu. Arabamı çöp kutusunun yakınında durdurdum ve vazoyu inceledim. Güzel ve hasar görmemişti bu yüzden vazoyu almaya karar verdim. Eve varır varmaz hemen banyo girip vazoyu yıkadım. Birkaç dakikalık yıkama ve cilalamadan sonra sonra vazonun bütün güzelliği ortaya çıktı” dedi.

Kuveyt Times