Suudi Arabistan ve BAE’den sanal para atağı

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri şifreli para birimi oluşturma planlarını açıkladı. ‘’Deneysel Sanal Para Birimi’’ adlı proje kapsamında ilk aşamada blok zinciri oluşturacak. Proje başarılı olursa diğer alanlarda da elektronik para birimine geçilecek.

Suudi Arabistan-Birleşik Arap Emirlikleri Koordinasyon Kurulu’na bağlı yürütme komitesinin Abu Dabi’de yaptığı toplantıda, sanal para kullanımına başlama kararı alındı. Toplantıya iki ülkeden 16 kişi katıldı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada mali pazar, havayolları, girişimcilik, gümrük ve tedarik güvenliği alanlarında ortak şifreli bir sanal para birimi kullanılacağı belirtildi.

‘’Deneysel Sanal Para Birimi’’ adlı proje kapsamında iki ülkedeki bankalar, ilk aşamada blok zinciri oluşturacak. Proje başarılı olursa diğer alanlarda da elektronik para birimine geçilecek.

BLOK ZİNCİRİ NEDİR?

Blok zinciri, orijinal olarak block chain, kriptografi kullanılarak bağlanan ve güvenli hale getirilen, bloklar adı verilen, sürekli büyüyen bir kayıt listesidir.

Kanada’nın en önde gelen finansal kurumu olan RBC Finans Grubu, şifreleme para biriminin yaratılmasının, teknolojik standartların oluşturulmasına, siber güvenlik risklerinin değerlendirilmesine ve tek bir para biriminin para politikası üzerindeki etkisine de katkıda bulunacağını belirtiyor.

Independent Turkish