Suudi Arabistan’da ilk kez kız ve erkek öğrenciler birlikte konser verecek

Suudi Arabistan Taif Üniversitesi, kız ve erkeklerden oluşan 208 öğrencinin katıldığı konser ve şiir dinletisinin önümüzdeki ay yapılacağını duyurdu. Konser, kız ve erkek öğrencileri ilk kez böyle bir etkinlikte bir araya getirecek.

Suudi Arabistan’da düzenlenecek konserin yarışma formatında olacağını açıklayan ülkenin en büyük üniversitelerinden biri olan Taif Üniversitesi Akademisi, müzik, şiir ve enstrüman alanlarında yarışmaya katılmak isteyen kız ve erkek öğrencilerin eğitmenlerden ders aldığını belirtti.

Akademide görev yapan müzik eğitmenleri ses, ud, kanun, piyano ve ritim derslerine başladı.

İLK KEZ KIZ VE ERKEK ÖĞRENCİLER BİR ARADA

Üniversitenin düzenlediği müzik ve şiir yarışması, kız ve erkek öğrencileri ilk kez böyle bir etkinlikte bir araya getirecek. Konserlere birçok Suudi ünlü de katılacak.

Üniversiteye ait akademi bünyesinde kurulan stüdyolarda öğrencilerin ses eğitimi alması sağlanacak. Teknik desteğin yanı sıra şiir okuma alanında da kız ver erkek öğrencilere eğitimler verilecek.

Geçtiğimiz yıldan bu yana Taif Üniversitesi Akademisi’nde kurulan Şiir Kulübü, Arap Şiiri’ni geliştirme ve canlandırma projesi kapsamında yarışmalar düzenliyor. Kulüp bunun yanı sıra şarkı söyleme, enstrüman çalma alanlarında da çalışmalar yapıyor.

Suudi Arabistan’da geçen yıl, kadınların araba kullanma yasağı kaldırılmıştı. Ülkede kadınlar artık futbol maçlarına da gidebiliyor ve bazı işlerde çalışma imkanı bulabiliyor.

Independent Turkish