BAE okullarında abur cubur, tatlı ve işlenmiş etler devlet okullarının yemek menülerinden çıkarıldı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bakanlığın yaptığı bir açıklamayla okullarda bazı yiyeceklerin yasak olduğu duyuruldu. Bunların başında donut ve işlenmiş etler geliyor.

YASAKLANAN YİYECEKLER İÇİN GENELGE YAYINLANDI

Eğitim Bakanlığı yakın zamanlarda, öğrenciler arasında sağlıklı bir diyet teşvik etme amacıyla, okul kantinlerinde dokuz çeşit yiyeceği yasaklayan bir genelge yayınladı. Genelgeye göre, yüksek oranda doymuş yağ, sodyum, monosodyum ve yapay tatlar nedeniyle sosis, mortadella (bir tür İtalyan sosisi) ve pastırma gibi işlenmiş etler yasaklandı.

ABUR CUBUR VE YAĞLI YİYECEKLER YASAKLANDI

Ayrıca bazı markalarda bulunan yüksek seviye doymuş yağ, şeker ve yapay tatlar nedeniyle fındık içeren diğer çikolata ürünleri de yasaklandı. Okul kantinlerinde patates cipsi ve patates kızartması, jöle, lolipop, sakız ve diğer şekerli ürünler, enerji içecekleri, aromalı spor içecekleri ve şeker veya yapay tatlandırıcı içeren meyve suları gibi meşrubatlar bulunmayacak.

OKUL MÜDÜRLERİ VE VELİLER UYARILDI

Okullarda yasaklanan yemek çeşitleri şöyle:

  1. İşlenmiş et
  2. Hazır makarna
  3. Çikolata barları
  4. Çokokrem
  5. Tatlılar
  6. Yer fıstığı
  7. Patates kızartması
  8. Meşrubatlar
  9. Pasta

Bakanlık, okul müdürlerini ve ebeveynleri bu tür yasak yiyecekleri beslenme çantalarına koymamaya teşvik etmelerini istedi.

Gulf News