Bahreyn’de yemek tutkunlarının vazgeçilmezi: Mahonia

Bahreyn’in ilk yemek tadım restoranı Mahonia, yeni serisi olan ‘four- hands dinner’ı dünyanın en iyi 50 şef listesindeki isimlerle yaptığı işbirliği ile başlatıyor.

Mahonia’nın baş şefi Herve Pronzato bu yeni yemek deneyimini dünyanın en iyi 11 restoranından biri olan Meksika’daki Quintoil’in şefi Jorge Vallego ile beraber hazırlayacak.

DÜNYANIN EN İYİ 50 ŞEFLERİYLE ÇALIŞIYOR

Mahonia’nın sahibi Sawsan Baluch, yeni deneyimi şöyle açıklıyor: “Mahonia, Bahreyn’deki dünyanın en iyi 50 şefleri ile çalışan ilk restoran olmasından ötürü gururlu. Restoran sahibi olarak ‘four-hands dinner’ (farklı kültürlerin yemeklerini bir arada sunmak) konsepti, müşterilerimize yeni bir şeyleri tanıtmanın yeni, heyecanlı bir yolu.

Yemek uzmanları dünya standardında yeni tatlar tatmak istediklerinde artık Avrupa’ya ya da başka herhangi bir yere gitmelerine gerek yok. Bahreyn’de tadabilirler, Mahonia’ya a dünyanın en iyi tatlarını ve şeflerini getiriyoruz. Bizimle aynı yemek felsefesine sahip şefleri seçiyoruz, bu da müşterilerimizin mutfak ufkunu genişletiyor.”

Middle East Caterer