Birleşik Arap Emirlikleri, Mars’ta yerleşim yeri kuracak

Birleşik Arap Emirlikleri, (BAE) 2117 yılına kadar Mars’ta ‘ilk yaşanabilir yerleşim’ yapmayı planlayıp insanları gezegene yerleştirmeyi hedefliyor.

BAE, Mars’ta 2117 yılına kadar ilk yaşanabilir insan yerleşimi kurmayı hedefliyor; bu, 100 yıldan daha kısa bir sürede başka bir gezegende bir şehir görebileceğimiz anlamına geliyor.

136 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE BİR PROJE

Dubai hâkimi Şeyh Muhammed bin Raşid El Mektum, bir raporda gelecek nesillerin bu projenin yararlarından faydalanacaklarını belirtti. Kızıl gezegen üzerindeki bu uzaylı yerleşimine hazırlanırken BAE, “Mars Bilim Kenti” adı verilen bir bina kompleksi inşa edecek. Bu proje, önümüzdeki üç ile dört yılda açılması hedeflenen 136 milyon dolar değerinde bir proje.

ÖNCESİNDE SİMÜLASYON YAPILACAK

1,9 milyon metrekareye yayılan yeni şehir, insanların Mars için hazırlanmasına yardımcı olacak ve kızıl gezegenin arazi ve zorlu ortamını gelişmiş 3D baskı teknolojisi ile simüle edecek bir laboratuara sahip olacak. Bilim adamları ve astronotlardan oluşan bir ekip, Mars’a benzetilmiş ortamda bir yıl boyunca yaşayacak.

YAKINDA UZAYA TURİZMİ BAŞLAYACAK

BAE, uzay projelerine yatırım yapan ilk dokuz ülkeden biri ve bu yıl Nisan ayına kadar ilk Emiratis demetini yörüngeye göndermesi bekleniyor. Ülke ayrıca uzay turizmi için Virgin Galactic ile görüşmeler içinde, bu da yolcuların yakında Abu Dabi’den uzay yolculuğa gidebilecek anlamına geliyor.

Time Out Dubai