BAE Devlet Bakanı ve Abu Dabi Limanı Başkanı Dr. Sultan Al Jaber

614 milyon dolarlık Çin-BAE lastik fabrikası projesi başladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Çin arasındaki ekonomik işbirliği her geçen gün büyümeye devam ediyor. 614 milyon dolarlık Çin-BAE ortak girişimi olan KIZAD lastik fabrikası projesi temel atma töreniyle start aldı. Fabrika Ekim ayında faaliyete geçecek.

Temel atma töreni, BAE Devlet Bakanı ve Abu Dabi Limanı Başkanı Dr. Sultan El Jaber’in ve Çinli lastik üreticisi Roadbot Başkanı Zhang Yingzi’nin katılımıyla gerçekleşti.

Al Jaber, “Roadbot lastik fabrikası, liderliğimizin uzun zamandır devam eden stratejisinin bir parçası olarak BAE’nin üretim üssüne önemli bir katkı sağlayacak. Bugün çığır açıcı bir proje olmasının yanında BAE ve Çin arasındaki artan bağları da göstermektedir ve BAE’nin Çin’deki Belt ve Road girişimindeki kilit bir ortak olarak rolünü de güçlendirmektedir” dedi.

Yingzi ise, “Roadbot Abu Dhabi lastik projesi, BAE ve Çin hükümetleri arasındaki yakın işbirliğinin bir sonucu. Roadbot, Kemer ve yol girişiminin önemli bir parçasıdır ve iki ülke arasındaki müzakere ve işbirliği yoluyla paylaşılan büyümeye ulaşma ilkesine dayanan çok kültürlülüğün kristalleşmesidir. Abu Dabi’deki ekonomik dönüşümde rol oynamaktan büyük gurur duyuyoruz ”dedi

Fabrika, yıllık 3 milyon otomobil lastiği, 1 milyon kamyon ve otobüs lastiği üretim kapasitesine sahip olacak. Üretimin 2022 yılına kadar 11 milyona çıkarılması planlanıyor.

Arabian Business