İngiliz kadından Dubai’de organik gıda pazarı

İngiltere’den Dubai’ye gelen Becky Balderstone, sağlıklı beslenmeye olan tutkusu nedeniyle burada ‘Ripe’ adını verdiği organik ürün işini kurdu.

İngiliz Becky Balderstone, Dubai’de organik ürün yetiştiriciliğinin yeteri kadar olmadığını fark etti.

SAĞLIKLI BESLENME TUTKUNU

Yerel organik ürünler için büyük bir talebin de olduğunu fark eden Balderstone, pazarlama geçmişine ve işletme yönetim diplomasına sahipti. Balderstone, sağlıklı yaşam ve yemek yeme konusunda gerçek bir tutkusunu da kullanarak kendi işini kurmak istedi.

Kocası o zamanlar tarımsal bir proje üzerinde çalışıyordu, bu yüzden birinci sınıf ürün yetiştiren fantastik organik sertifikalı BAE çiftlikleri tanıyordu. Ancak onları satmak için bir perakende satış mağazası bulamıyordu ve böylece ‘Ripe’ fikri ortaya çıktı.

‘RİPE’ MARKASINI KURDU

Balderstone “Buradaki çiftlikleri ziyaret ettikten sonra, organik çiftçiliğin ne kadar gelişmiş olduğunu bilmiyordum ve bu yüzden bunu destekleyen bir şirket kurmak mantıklıydı” diye açıkladı.

“Ripe pazarlar, yerel çiftçiler ve müşteriler arasındaki boşluğu kapatmamız için bir platform olarak başladı. Daha sonra Ripe pazarlar ve Ripe Organik olarak iki yönlü oldu ve ikisi de kendi hedefleri ile iki ayrı marka olarak faaliyete geçti.”

Ripe Organik, organik üretime ve yerel çiftçileri desteklemeye odaklanıyor iken Rise with Ripe, ebeveynleri ve çocukları organik yemek yemenin yararlarını eğitmekte yardımcı olan bir bağış toplama girişimi oldu. Şirket şimdi her iki işletmede de 70 kişiyi çalıştırıyor.

DUBAİ’DE YETİŞTİRİLEN GIDA KISITLI

Üstesinden gelinmesi gereken zorluklardan biri, BAE’de yetişen sınırlı sebze çeşitleriydi. Bu yüzden Ripe, farklı lahana, su teresi ve yadigâr domates gibi çeşitli yeni sebzeler geliştirmelerine yardımcı olmak için yerel çiftçilerle birlikte çalıştı.

Organik meyve ve sebze pazarlarını BAE genelindeki topluluklara getirmek amacıyla Ripe’i başlatan Balderstone, şirketin haftalık piyasası için kalıcı bir mekân bulma konusunda çok hevesliydi. Haftalık pazar, yerel KOBİ’lere (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) ürünlerini pazarlamaları için bir fırsat sunuyor.

“Dubai Polis Akademisi’nde KOBİ’lerin gelişmesini ve büyümesini teşvik eden yeni bir park tasarlayıp inşa ettik”

KOBİLERLE İŞ BİRLİĞİ YAPTI

Her cuma ve cumartesi 09: 00-19: 00 arasında çalışan 100’den fazla KOBİ, gıda konseptlerinden ve yerel olarak yapılan perakende ürünlerden alıp takıya, modaya, ev dekorasyonuna ve sanat ve el sanatlarına kadar her şeyi sergiliyor.

Ripe ekibi ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzı için bir tutkusu olan ve KOBİ işletmelerine destek veren Noon, X Dubai, Adventure HQ, Chevrolet Bolt EV, Careem, Just Play, and Fixerman gibi daha büyük işletmelerle de ortaklık kurmuş oluyor.

“Her şehir KOBİ işlerinden oluşur, ancak biz onları desteklediğimizde, onları cesaretlendirip takdir edersek hayatta kalabilirler. Anlatacak inanılmaz hikâyeleri ve kutlanması gereken yetenekler var.”

Gulf News