BAE, Mars’a uzay aracı gönderiyor

Birleşik Arap Emirlikleri, Mars atmosferinin entegre modelini yaratmak için keşif amaçlı bir uzay aracı gönderecek. Araç, 14 Temmuz ve 3 Ağustos tarihleri arasında Japonya’dan fırlatılacak.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Mars’a gönderilecek olan ilk uzay aracının önümüzdeki yıl 14 Temmuz ve 3 Ağustos tarihleri arasında Japonya’dan yola çıkması planlanıyor.

Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi (MBRSC) tarafından yapılan açıklamada, ismi ‘The Hope Probe’ (Umut Sondası) olan uzay aracının, Mars atmosferinin entegre modelini yaratmak üzere kızıl gezegene gideceği belirtildi.

MARS’A 2021’DE ULAŞACAK

Her şey plana göre ilerlediği takdirde, BAE’nin uzay aracı Şubat 2021 tarihinde Mars’a ulaşmış olacak. İleri Bilimler Devlet Bakanı ve EMM Bilim Proje Müdür Yardımcısı Sarah Al Amiri de “Biz, bu görevi yalnızca BAE’nin Mars’a ulaştığını göstermek ve bir fotoğraf çekip onunla yetinmek için başlatmadık. Bu görevde, toplanan verilerin dünyaya serbestçe sunulması zorunlu kılındı. Toplanan veriler doğrulanır doğrulanmaz herkesin serbestçe araştırabilmesi için paylaşılacak ve sorular cevaplanacak” dedi.

Mars’ın yörüngesine ulaşacak olan Umut Sondası, günümüz Dünya iklimi ile Mars’ın eski iklimi arasındaki bağlantıları araştırmak için veri toplayacak. Çalışmada, gezegenin hidrojen ve oksijen hareketleri incelenerek Mars’ın atmosferinin kaybolmakta olmasının nedenleri araştırılacak.

Araç, Japonya’da bulunan Tanegashima Uzay Üssü’nden, MHI-H2A roketiyle fırlatılacak.

50. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNDE MARS’A ULAŞMASI BEKLENİYOR

BAE liderliği, aracın Mars’a ulaşma konusunda hassas davranıyor. Zira, planlanan tarih olan 2021, aynı zamanda ülkenin 50. kuruluş yıl dönümüne denk geliyor. Mars’ın Güneş yörüngesinde bir turunu tamamlama süresi 22.6 ayla dünyanın neredeyse iki katı olduğu için, Dünya ile Mars, iki yılda bir yakın konuma gelebiliyor.

Umut Sondası’nın 60 milyon kilometreden fazla bir mesafe alacak Mars yolculuğunun ise yaklaşık olarak 7 ay sürmesi bekleniyor.