Suudi Arabistan, Ulusal Endüstriyel Gelişim ve Lojistik Programı’nı başlattı

Suudi Arabistan, Enerji,  Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid el-Falih tarafından günler önce ilan edilen Ulusal Endüstriyel Gelişim ve Lojistik Programı’nı (NIDLP) başlattı. NIDLP aracılığıyla 1 trilyon 600 milyar riyallık (436 milyon 700 bin ABD Doları) yatırım çekmeyi hedeflediklerini belirtti.

Ulusal Endüstriyel Gelişim ve Lojistik Programı’nın açılış töreninde konuşan Bakan el-Falih, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’nu gerçekleştirmek amacıyla planladığı 13 programın arasında yer alan NIDLP’nin ekonomik açıdan büyük etkisi olacağını ve endüstri, madencilik, enerji ve lojistik gibi ülkenin dört ana sektörü arasında benzeri görülmemiş bir büyüme ve entegrasyon sağlayacağını söyledi.

Suudi Bakan el-Falih, programda, 2030 Vizyonu hedeflerinin üçte birinden fazlasını gerçekleştirecek 300’den fazla girişim olduğu bilgisini vererek, NIDLP aracılığıyla 1 trilyon 600 milyar riyallık yatırım çekmeyi hedeflediklerini belirtti.

PETROLE BAĞIMLI EKONOMİDEN ÇEŞİTLENDİRİLMİŞ EKONOMİYE

Herhangi bir sanayi veya ihracat ülkesinin başarısı için temel kuralın,  karayolları, demiryolları, limanlar, havaalanları, serbest ekonomik bölgeler ve akıllı lojistik ağlarını içeren lojistik sektörünün geliştirilmesi olduğunu söyleyen el-Falih, programın Suudi Arabistan ekonomisini petrole bağımlı bir ekonomiden, petrol dışı ihracatlara dayanan çeşitlendirilmiş bir ekonomiye dönüştürmesinin hedeflendiğini de iletti.

Enerji Bakanı’nın ardından söz alan Ulaştırma Bakanı Dr. Nebil el-Amudi, programın, Suudi ekonomisine 2030 yılına kadar yaklaşık 1.2 trilyon riyal kadar katkıda bulunacağını belirterek, 1.6 milyon iş istihdamı yaratacağını ve Suudi ihracatının hacmini artıracağını söyledi.

Şarkul Avsat