Suudi Arabistan 2030 Vizyonu logosu

Vizyon 2030: Suudi Arabistan’ı Arap ve İslam dünyasının kalbi, yatırım merkezi ve üç kıtayı birleştiren merkez yapmak

Suudi Arabistan’da 2030 Vizyonu adı altında baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz öncülüğünde önemli reformlar gerçekleşiyor. Peki nedir Vizyon 2030?

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz

Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Vizyon 2030’un resmi sitesi için kaleme aldığı sunuşta, yeni vizyonun felsefesini şöyle açıklıyor:

“Suudi Arabistan’ın gelecek vizyonunu sunmak benim için bir zevk. Uzun vadeli hedeflerimizi ve beklentilerimizi ifade eden ve ülkemizin güç ve yeteneklerini yansıtan, hırslı ancak yapılabilir bir taslak.

Tüm başarı hikayeleri bir vizyonla başlar ve başarılı vizyonlar güçlü desteklere dayanır. Vizyonumuzun ilk desteği, Arap ve İslam dünyasının kalbi olarak durumumuz. Yüce Allah’ın topraklarımıza petrolden daha değerli bir armağan verdiğini kabul ediyoruz. Krallığımız, dünyadaki en kutsal yerler olan ve bir milyardan fazla Müslüman’ın namaz kıldığı Kâbe (Kıble) istikameti olan İki Kutsal Cami’nin ülkesidir.

Vizyonumuzun ikinci desteği, küresel bir yatırım santrali olma konusundaki kararlılığımız. Ülkemiz ekonomimizi teşvik etmek ve gelirlerimizi çeşitlendirmek için harcayacağımız güçlü yatırım yeteneklerine sahiptir.

Üçüncü destek, eşsiz stratejik konumumuzu Asya, Avrupa ve Afrika’yı bağlayan küresel bir merkeze dönüştürmektir. Kilit küresel su yolları arasındaki coğrafi konumumuz, Suudi Arabistan Krallığı’nı bir ticaret merkezi ve dünyaya açılan bir kapı haline getirmektedir.

Ülkemiz doğal kaynakları bakımından zengindir. Enerji ihtiyaçlarımız için yalnızca petrole bağlı değiliz. Topraklarımızın altında altın, fosfat, uranyum ve diğer birçok değerli maden bulunuyor. Ancak gerçek servetimiz, halkımızın tutkusu ve genç neslimizin potansiyelinde yatmaktadır. Onlar milletimizin gururu ve geleceğimizin mimarlarıdır. Kral Abdulaziz El-Suud’un (Allah’ın rahmet eylesin) Krallığı bir araya getirdiği zaman, milletimizin zor şartlar altında nasıl toplu bir kararlılıkla kurulduğunu asla unutmayacağız. Halkımız dünyayı tekrar şaşırtacak.

Krallığın geleceği hakkında eminiz. Allah’ın milletimize verdiği tüm nimetler sayesinde, gelecek yıllar için iyimser olmaktan başka çaremiz yok. Kaybedilebilecek şeyler hakkında endişelenmek yerine ufuk ötesindeki şeyleri düşünürüz.

Sevgili kardeşlerim Krallığın geleceği, inşallah çok büyük bir vaat ve potansiyelden biridir. Değerli ülkemiz en iyisini hak ediyor. Bu nedenle, yeteneklerimizi ve kapasitemizi genişletip daha da geliştireceğiz. Dünyanın dört bir yanından Müslümanlar’ın kutsal mekânları ziyaret edebilmelerini sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Temel güçlerimizi tamamen çeşitlendirilmiş bir gelecek için araçlara dönüştürecek ekonomimizin yeteneklerini güçlendirmeye ve çeşitlendirmeye kararlıyız. Dolayısıyla, Aramco’yu bir petrol üreticisi şirketten küresel bir sanayi kuruluşuna dönüştüreceğiz. Kamu Yatırım Fonu’nu, dünyanın en büyük devlet serveti fonuna dönüştüreceğiz. Büyük şirketlerimizi sınır ötesi genişleme ve küresel pazarlarda hak ettikleri yerlerde olmaları konusunda teşvik edeceğiz. Ordumuza mümkün olan en iyi makine ve teçhizatı vermeye devam ederken, vatandaşlar için daha fazla iş fırsatı yaratmak ve kaynakları daha fazla ülkede tutmak için askeri ihtiyaçlarımızın yarısını Krallık’ta üretmeyi planlıyoruz.

Gecikmeleri azaltmak ve sıkıcı bürokrasiyi azaltmak için dijital hizmet çeşitliliğini genişleteceğiz. Biz hemen geniş kapsamlı şeffaflık ve hesap verebilirlik reformlarını kabul edeceğiz ve devlet kurumlarının performansını ölçmek için kurulan kurum aracılığıyla, eksiklikler için sorumlu tutacağız. Başarısızlıklarımız ve başarılarımız hakkında açık ve net olacağız ve bunları geliştirme konusunda yol gösterecek fikirleri memnuniyetle karşılayacağız.

Bütün bunlar İki Kutsal Cami’nin Koruyucusu’ndan, Kral Salman bin Abdülaziz El-Suud’un direktifinden geliyor. Kral Salman bin Abdülaziz El-Suud, halkın emellerini ve isteklerini yerine getirecek bir gelecek planlamamızı emretti.

Onun talimatları doğrultusunda, çocuklarınız ve torunlarınız için daha iyi bir yarın inşa etmek üzere yorulmadan çalışacağız.

Hedefimiz uzun vadeli. Bu zayıflamış gelir kaynaklarının yenilenmesinin ya da zaten başardıklarımızı korumanın ötesine geçer. Tüm vatandaşların hayallerini, umutlarını ve isteklerini yerine getirebilecekleri gelişen bir ülke kurmaya kararlıyız. Bu nedenle, milletimiz eğitim ve öğretim ve istihdam girişimleri, sağlık, barınma ve eğlence gibi yüksek kaliteli hizmetler yoluyla herkes için fırsatlar sağlamada lider olana kadar dinlenmeyeceğiz.

Kendimizi, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını etkin ve verimli bir şekilde karşılayan birinci sınıf devlet hizmeti sunmaya adadık. Birlikte daha iyi bir ülke kurmaya devam edeceğiz, refah hayallerimizi yerine getirmeye ve genç erkek ve kadınlarımızın yeteneklerini, potansiyellerini ve bağlılıklarını çözmeye devam edeceğiz. Ülkemizin hiçbir zaman emtia fiyatlarındaki oynaklığın veya dış pazarların insafına kalmasına izin vermeyeceğiz.

Hayallerimizi ve tutkularımızı elde etmek için tüm araçlara sahibiz. Hareketsiz durmamız ya da geriye doğru hareket etmemiz için hiçbir mazeretimiz yok.

Vizyonumuz, herkese fırsat sağlayan güçlü, gelişen ve istikrarlı bir Suudi Arabistan inşa etmek. Vizyonumuz; anayasası İslam olan ılımlı, hoşgörülü bir ülke olmak. Dünyanın her yerinden nitelikli bireyleri ağırlayacağız ve yolculuğumuza ve başarımıza katılmak için gelenlere saygı göstereceğiz.

Bu üç destek yoluyla özel sektörle ortaklıklar için daha iyi fırsatlar sunmak istiyoruz: Arap ve İslam dünyalarının kalbi olarak konumumuz, lider yatırım kabiliyetimiz ve stratejik coğrafi konumumuz. İş ortamını iyileştireceğiz, böylece ekonomimiz, vatandaşlar için daha sağlıklı istihdam olanakları ve herkes için uzun vadeli refah sağlayacak şekilde büyüyecek ve gelişecektir. Bu söz, işbirliği ve karşılıklı sorumluluk üzerine kuruludur.

Bu bizim “Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu”. Belirlediğimiz kapsayıcı plan ve programları hemen sunmaya başlayacağız. İnşa Allah,  Suudi Arabistan Krallığı’nın, kendimizi büyük bir gurur hissetmemiz gereken büyük bir ulus olarak konumunu birlikte güçlendirebiliriz.

https://vision2030.gov.sa/en/foreword