BAE Bakanlar Kurulu, Körfez ülkeleriyle yapılacak yeni ödeme sistemini onayladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Bakanlar Kurulu dün gerçekleşen toplantıda, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleriyle ödeme sistemlerini birbirine bağlayan yeni ‘sistem kurma projesini’ onayladı.

BAE Başbakanı, Devlet Başkanı Yardımcısı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum başkanlığındaki Bakanlar Kurulu, Ekonomi Bakanlığı tarafından yönetilecek Doğrudan Yabancı Yatırım Komitesi’nin kurulmasını ve ilgili hükümet kurumlarının temsilcilerinin üyeliğini onayladı. Kurul, çeşitli alanlarda istihdam olanakları yaratmanın yanı sıra KİK ülkelerini,  bölgesel ve küresel düzeyde doğrudan yabancı yatırımlar için cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyor.

Türkmenistan ve Belize ile işbirliği

Dış ilişkiler ve uluslararası işbirliği bağlamında Bakanlar Kurulu,  hükümet ile Küresel Yeşil Büyüme Enstitüsü (GGGI) arasında bir anlaşmayı onayladı. BAE ile Türkmenistan arasında terörle mücadele, narkotik ilaçlarda ve psikotropik maddelerdeki organize suç yapıldığı gerekçesi ile anlaşma yapıldığını aktaran kurul, bunun yanı sıra Belize hükümeti (Orta Amerika’da bir ülke) ile ekonomik işbirliği anlaşması yapıldığını belirtti.

Ulusal projelere destek

Bakanlar Kurulu, ulusal projeleri güçlendirmek ve gelecek nesiller için sürekliliği sağlamak amacıyla Ticari Acenteler Kanunu hükümlerinde bir değişiklik yaptı. Ulusal projeler, sektördeki ekonomik performansı arttırarak, devletin sermaye piyasasına daha fazla şirket dâhil etme kararına katkıda bulunarak vatandaşların halka açık şirketlere iş veya yatırım yapmaya teşvik ediyor.

Yaşlılara devlet desteği

BAE Bakanlar Kurulu, yaşlıların topluma aktif olarak katılmalarını sağlamayı ve bunlarla ilgili politikaların geliştirilmesine ve tasarlanmasına katkıda bulunmayı, ayrıca yaşlılara yönelik bakım, sosyal istikrarı sağlamayı ve toplumdaki konumlarını geliştirmeyi amaçlayan çeşitli kararlar aldı.

Yeni eğitim sistemi

BAE hükümeti, son altı yıldır ülkenin altyapısına yatırım yapmak için 5 milyar dirhem (1.3 milyar dolar ) bütçe ayrıldığını açıkladı. BAE’ye özgü eğitim ve öğretim sistemi, BAE’nin geleceğini yönlendirebilecek nesiller hazırlamak için 800’den fazla devlet ve özel okulda uygulanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri eğitim sistemi,  öğrencilerin öğrenme ve yaratıcılık potansiyellerini zenginleştirmek ve kapsayıcı eğitim kavramına odaklanmak için modern teknolojinin kullanımına büyük önem veriyor. Bu girişim BAE’nin 2021 ve 2071 vizyonuna ulaşmak için önemli bir adım.

Raşid Al Maktum konu ile ilgili yaptığı açıklamada, eğitim alanındaki hedeflerinin küresel çapta en iyi olmak olduğunu söyleyerek, bu sistemde yetiştirilen öğrencilerin geleceğin liderleri olacağını vurguladı. Dubai Emiri ayrıca,  yaratıcılık ve yenilik konusunda akılla hareket eden bir eğitim sistemi istediklerine değindi.

Şarkul Avsat