BAE ve Suudi Arabistan ortak kripto para birimi Aber’i tanıttı

Suudi Arabistan Para Ajansı (SAMA) ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası (UAECB) yaptıkları ortak açıklamada, geliştirdikleri ortak kripto para birimi Aber’i tanıttı.

Suudi Arabistan ve BAE arasındaki sınır ötesi işlemler için kullanılacak kripto para birimi Aber, Proof-of-Concept(PoC) algoritması kapsamında, sınır ötesi işlemlerde havale yapma konusunda Blockchain ve dağıtık defter teknolojileriyle kullanılacak.

Açıklamada, bazı ülkelerdeki merkez bankalarının blockchain ve dağıtık defter teknolojilerinin kullanıldığı pilot uygulamalara dikkat çekildi. Yapılan açıklamaya göre projenin ortak yapılmasının temel sebebi, iki ülkenin de de havale konusunda yeni bir sisteme ihtiyaç duymasının yanı sıra SAMA ve UAECB’in uluslararası havale teknolojisini geliştirmek istemesi olarak açıklandı.

İlk aşamada teknik yönlerin odak noktası olacağı ve her ülkede sınırlı sayıda banka ile sınırlandırılacağı ifade edilen açıklamada, “Herhangi bir teknik sorunla karşılaşılmaması durumunda, gelecekteki ekonomik ve yasal gereklilikler incelenecek” ifadelerine yer verildi.

BAE- Suudi Arabistan Koordinasyon İcra Kurulu 17 Ocak’ta BAE başkenti Abu Dabi’de gerçekleştirdiği toplantının ardından ortak entegrasyon vizyonunu uygulamak için her iki ülkenin de çıkarlarına hizmet edecek projeyi açıkladı.

Şarkul Avsat