Husiler gazeteci öldürdü

2015’ten bu yana Yemende 16 gazeteci öldürüldü.

Husi militanlarıyla savaşan Suudi liderliğindeki bir koalisyonun desteklediği hükümet yanlısı güçlerin bulunduğu Kızıl Deniz kentinde, pazarda meydana gelen patlamada, aralarında Abu Dabi TV’nin kameramanı Ziad Al-Sharabi’nin de bulunduğu 6 sivil öldü, en az 20 kişi yaralandı.

Resmi WAM haber ajansına göre meydana gelen patlamada, Abu Dabi TV’nin kameramanı Ziad Al-Sharabi’nin yaşamını yitirdiğini ve aynı kanalın muhabiri olan Faisal Al-Thubhani’nin yaralandığı bildirildi.

Abu Dabi Medya Genel Müdürü Dr. Ali Bin Tamim, saldırı için Husi milislerini suçladı ve medyayı defalarca hedef aldıklarını söyledi.

Tamim, “Bu savaş ekibimizin Husi şiddeti ve terörist eylemleri ile ilk karşılaşmaları değil. Yemen’deki vahşice suçlarını ve terör eylemlerini tüm medya platformlarımızda ifşa etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Hükümet yanlısı güçlerin bir yetkilisi, patlayıcı düzeneğinin pazarın ortasına park edilen bir motosikletin üzerine yerleştirildiğini söyledi.

Şu ana kadar saldırıyı üstlenen olmamasına rağmen Yemen hükümet haber ajansı Saba, İranla aynı çizgide olan Husileri suçladı.

Gazetecileri Koruma Komitesi, Al-Sharabi’nin ölümünden önce, 2015’ten bugüne Yemen’de en az 16 gazetecinin öldürüldüğünü söyledi.

Körfez Haber ekibi olarak, Abu Dabi TV’nin kameramanı Ziad Al-Sharabi’ye Allah’tan rahmet, ailesine ve meslektaşlarına başsağlığı dileriz.

Arab News