Veliaht Prens Muhammed bin Selman’dan 54.6 milyar dolarlık imza

Ulusal Endüstri ve Lojistik Geliştirme Programı (NIDLP), Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ziyaretiyle birlikte başlatıldı. Programda, çeşitli devlet kurumları ve özel kurumlar arasında daha sonra imzalanacak olan 37 mutabakat zaptı, 29 adet anlaşma ve bir adet daha mutabakat zaptı imzalandı.

Gelecek Yatırım Girişimi 2018 kapsamında Ulusal Endüstri Geliştirme ve Lojistik Programının bir parçası olarak 25’ten fazla imzalanan anlaşmaların değerinin ise 205 milyar Riyal (54.662.286.920 dolar) olduğu açıklandı.

CMI ile ticari bir kuruluş kurmak için imzalanan ilk anlaşmalar, zırhlı araçlar için yüksek kapasiteye sahip çok fonksiyonlu silahlar sağlamak için yüzde 50’lik bir anlaşma ile başlatıldı.

Ulusal Endüstri ve Lojistik Geliştirme Programı ayrıca bir sodyum tesisi kurmak için anlaşmanın yerel ihracatçıların ihracatını finanse etmek ve başka bir anlaşmanın imzalanmasını sağladı.

Temel dönüşüm endüstrileri için Cazan’da Trans Asya Suudi tesisinin kurulması ve işletilmesi adına bir yatırım anlaşması da imzalandı. Program çerçevesinde, Fransız sanayi şirketi Thales ile askeri sanayilerde yüzde 50’den fazla uzlaşma oranına sahip ortak bir kuruluş kurulması için bir anlaşma imzalandı.

Ek olarak, Suudi Arabistan’da bir hidrokarbon reçinesi tesisi kurmak için High Chemicals Şirketi ile Eastman Chemical Şirketi arasında bir anlaşma ve Aramco ile SABIC arasındaki petrol dönüşüm kompleksi için bir yatırım anlaşması imzalandı. Bu anlaşmalara ek olarak bir de Ma’aden ile Sadik arasında sarı bir fosfor kompleksi kurulması için fosfat cevheri tedarikine ilişkin bir anlaşma imzalandı.

Suudi Aramco ile Suudi Gümrükleri arasında bulunan Kral Selman Enerji Şehri’nde depozito ve yeniden ihracat alanı oluşturulması için bir mutabakat zaptı imzalandı. Suudi Endüstri Kalkınma Fonu ile Kral Abdülaziz Şehri Bilim ve Teknoloji arasında bir anlaşma daha imzalandı.

Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri  ile IBM arasında, Endüstriyel İstihbarat Araştırma Enstitüsü’nün kurulmasına yönelik bir anlaşma imzalanırken Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı ile Suudi Odaları Konseyi arasında Sanayi Konseyinin kurulmasına dair bir anlaşma daha imzalandı.

Aleqt