Suudi Arabistan’dan hacılar için 400 akıllı otobüs

Suudi Arabistan’da başlatılan 400 otobüs üretimi projesiyle, hacılar ve kent sakinlerine ulaşım hizmeti sunulması ve trafik akışının sorunsuz bir şekilde ilerlemesi amaçlanıyor.

Mekke Bölgesi Kalkınma İdaresi, Mekke toplu taşıma projesine dâhil olan 400 otobüsün üretim aşamasının neredeyse sona ermekte olduğunu açıkladı. Üretim ve satın alma aşamasının 2019’un sonunda tamamlanması planlanmış olup, otobüsler 2020’nin başlarında faaliyete geçecek.

OTOBÜSLER SON MODEL TEKNOLOJİYLE DONATILACAK

Bu proje, hacılara ve kent sakinlerine ulaşım ve hizmet sunmayı ve trafik akışının düzgün bir şekilde ilerlemesini amaçlamakta.

Otobüsler çevre dostu olacak, navigasyon sistemleri, otomatik toplama ve ödeme sistemleri, özel ihtiyaçları olan insanlar için olanaklar, Wifi servisi, şehrin atmosferi ile başa çıkacak karmaşık klima sistemleri, otomatik ses ve video bilgi sistemleri, güvenlik sistemleri ve açıklayıcı elektronik ekranlara sahip olacak.

TEST ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Kurumun sözcüsü Jalal bin Abdul Jalil Kaaki, “Üretim aşamasının çoktan başladı ve muayene ile değerlendirme bölümünü uzmanlar birkaç aşamada yürütecekler” dedi.

Jalil sözlerine şöyle devam etti: “Muayene ve değerlendirmenin ilk iki aşaması tamamlandıktan sonra, çalışma şu an üçüncü ve son aşamanın yürütülmesine odaklanmıştır. Aracın yakıt ve iklimlendirme verimliliğini test etmenin yanı sıra, Viyana, Avusturya ve Mekke sokaklarında bir ilk örnek testini de içerecek” Jalil, her şeyin şu an zamanına uygun gittiğini de sözlerine ekledi.

Suudi şirketi Nesma ve İspanyol TNC ile yapılan üretim ve satın alma sözleşmesi Mekke Bölgesi Valisi Prens Halid El Faysal sponsorluğunda imzalandı.

Sözleşme on yıl için işletme ve bakım hükümlerini ve toplam 400 otobüs 853 milyon dolar maliyetinde tedarik, işletme ve bakımını içermekte.

Arab News