Suudi Arabistan’ın büyüleyici sahilleri ve 264 adası

Farsan adaları olarak bilinen Suudi Arabistan’ın doğa harikası adaları görülmeye değer yanlarıyla karşınızda. Adaya en yakın yerleşim yerinde 18 bin kişi yaşıyor ve adalara yatla ulaşım sağlanıyor.

Suudi-Yemen sınırında Kızıldeniz’deki Cazan bölgesine yakın çok sayıda ada, Suudi Arabistan’da gezilecek en önemli yerlerden biridir.

Farsan Adaları, beyaz kum, geniş mercan kayalıkları ve mavinin her tonu ile sizleri karşılıyor. İrili ufaklı adalar yüzeydeki deniz ve kara yaşam alanlarının arasında büyük ekolojik çeşitliliğe sahiptir.

EN SEVİLEN TAKIMADALAR

Adaların arasında en büyük olmasıyla tanınan Farsan, El-Sbeid ve Minor takımadaları yerli ve turistler tarafından en bilinen adalar arasında yer almaktadır.

Otel, yerleşim beldeleri yaşam ve eğlence alanlarının bulunduğu adalarda 18 binden fazla kişi yaşıyor. Takımadaları ünlü balıkçı köyü Muharrak da dahil olmak üzere birçok köy içeriyor.

ÇEVRESEL ÇEŞİTLİLİK

Forsan Adaları, olarak bilinen irili ufaklı adalar bembeyaz kumlarıyla serilmiş sahilleriyle ünlüdür. İnsan elinin değmediği adalar tamamıyla bakirdir.

Bu adaların bir kısmı, insan yokluğundan dolayı deniz ve karasal yaşam için bir cennet haline gelmiştir. Çeşitli ada hayvanları için yaban hayatı sağlanmıştır.

TARİHİ ESERLER

Farsan adasında, Romalılar ve Yunanlılar gibi daha önceki dönemlerde ada sakinleri tarafından kullanılan kaleler ve çeşitli yapılar da bulunmaktadır.

Issız adaların birçok yerinde geçmiş yüzyıllara ait mezarlarda bulunmaktadır.

Büyük Fursan adasında yaşayan adanın inci tüccarlarından biri olan Rifai’nin evi ise işleme ve yazıtlarla süslenerek eşsiz mimari öneme sahip bir evdir.

FARSAN… YATIRIMIN GELECEĞİ

Kızıldeniz’in en önemli bölgelerinden biri olan Farsan Adası, Suudi Arabistan’ın en güzel plajları arasında ilk sıralarda yer alır. Özellikle şifa ve arınma için ziyaret edilen deniz oluşumlarına ev sahipliği yapmaktadır.

adalar farklı

FOTOĞRAFÇI TURLARI

Fotoğraf meraklısı Majid Senouf, “Adaların gizemli yanları fotoğrafçılar tarafından keşfedilmiyor ve toprakları hala bakir. Bu güne kadar görülmemiş güzellikleri bünyesinde barındıran adada yaklaşık 10 yıldır çekim yapıyorum” ifadelerini kullandı.

Al Arabiya