Arap Birliği Genel Sekreteri, Rus yetkililerle Suriye’yi görüştü

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Kahire’yi ziyaret eden Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve Rusya’nın Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov ile Suriye meselesini görüştü.

Genel Sekreterin sözcüsü Mahmud Afifi, tarafların toplantı sırasında bir dizi bölgesel mesele hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını belirtirken, Ebu Gayt’ın Arap Birliği’nin konuya dair konum ve vizyonunu gözden geçirdiğini söyledi.

Genel Sekreter, Moskova’nın desteğini sağlama ve Rusya’nın Suriye meselesi başta olmak üzere birçok bölgesel meselede temas hattında yer almasından dolayı görüşmenin önemli olduğunu dile getirdi. Ebu Gayt, Arap ve Rus taraflar arasındaki kapsamlı tarihi ve mevcut ilişkilerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı.

SURİYE KRİZİ

Sözcü, Ahmed Ebu Gayt’ın Suriye’deki krize uygun barışçıl bir çözüm bulma çabalarının önemine dikkati çektiğini ve bu hususta yeni Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Perdersen’in çabalarını desteklediklerini söyledi. Mahmud Afifi, söz konusu çabaların krizin daha da tırmanmasına yol açabilecek veya barışçıl bir çözüm geleceğine gölge düşürebilecek dış müdahaleyi durdurmaya çalışmanın yanı sıra tüm Suriye halkının umut ve özlemlerini içerdiğini, aynı zamanda Suriye topraklarının birliğini korumayı ve terörizmin dikenlerini kırmayı amaçladığını vurguladı.

Öte yandan Rus yetkili, Astana görüşmeleri çerçevesinde veya Suriye krizine karışan taraflarla ulaşılan durumlar da dâhil ülkesinin konuya dair yürüttüğü temasların en önemli boyutlarını sunmaya hazır olduklarını söyledi. Bogdanov, ülkesinin gelişmelere dair Arap vizyonu hakkında bilgi edinmek için Genel Sekreter ve Arap Birliği ile temasa geçmek istediğini belirtti.

FİLİSTİN VE İSRAİL SORUNU

Taraflar arasındaki toplantıda Filistin hususundaki gelişmelerin de ele alındığını söyleyen Afifi, iki tarafın, bağımsız bir devlet kurma hakları başta olmak üzere Filistin halkının meşru haklarını güvence altına alma çabalarını ilerletme konusunda fikir birliği sağladığını vurguladı.

Mahmud Afifi, tarafların Kudüs ve mülteciler meselelerinin yanı sıra Filistin halkının geçen yıl maruz kaldığı baskıya dikkati çektiğini, bu hususta Filistin uzlaşısını sağlama çalışmalarını ele aldıklarını söyledi.

Genel Sekreterin, Rus yetkili ile “gelecek Nisan ayında Rusya’da düzenlenecek olan Arap- Rus İşbirliği Forumu’nun bakanlar düzeyindeki toplantısının hazırlık aşamasında iki taraf arasındaki mevcut düzenlemeleri ve temasları” da görüştüğü belirtildi.

Şarkul Avsat