Kassam Tugayları, mali krizi aşmak için Bitcoin’e başvurdu

Filistin’de Hamas hareketinin askeri kanadı olan Kassam Tugayları, Filistin Fetva Meclisi’nin çıkardığı fetvaya rağmen dünyadaki destekçilerini elektronik para birimi olan Bitcoin üzerinden kendilerine mali destek sağlamaya davet etti.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Abide, tartışmalı bir tweete imza atarak Filistin Fetva Meclisi’nin çıkardığı fetvaya rağmen Bitcoin ile yardım toplanması çağrısında bulundu. Ebu Abide, “Haklı davamızın tüm destekçilerine ve direnişçilere çağrımızdır: Yakın zamanda açıklayacağımız mekanizma üzerinden Bitcoin para birimi ile direnişi mali anlamda destekleyiniz” ifadelerini kullandı.

Kassam Sözcüsü konuya ilişkin başka detay vermedi ancak bunun, İsrail’e karşı verilen savaşta Hamas’ın aldığı mali destek kapsamında olduğunu açıkladı. Ebu Abide, “Siyonist düşman, her yoldan yardımları kesmeye çalışarak direnişe karşı savaş yürütüyor. Ancak dünya üzerinde direnişi destekleyen herkes, bu Siyonist girişimlere karşı savaşıyor ve mümkün olan başka yardım yolları bulmaya çalışıyor” dedi.

“HAMAS MALİ BİR KRİZLE BOĞUŞUYOR”

Kassam Tugayları, ilk defa böyle bir yolla mali destek çağrısında bulunurken, Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, mali kuşatmanın sebep olduğu dar boğazı, “Diğer tüm kollar gibi Hamas da mali bir krizle boğuşuyor. Bu kriz son zamanlarda Kassam Tugaylarını da vurdu; uzun bir süredir tam maaş değil avans alıyorlar” sözleriyle ifade etti.

Hamas, Gazze Şeridi’ni ele geçirmeden önce ve İsrail ile Filistin yönetimi tarafından mali kaynaklarına karşı bir savaş başlatılmamışken oldukça zengin bir hareket olarak tarif ediliyordu. İsrail ve Filistin yönetimi, Hareketin mali destek kaynaklarına büyük darbe vururken böylece Gazze’deki kuşatmadan çokça etkilenmelerine sebep oldu.

Kassam’a mali destek sağladığı bilinen tek taraf, İran. Ancak bu destek bir süredir şartlı idi ve uzun bir süre durdurulduktan sonra Suriye’ye yönelik tutumdaki anlaşmazlıklar sebebiyle son yıllarda geri çekilmişti.

İsrail’in sunduğu istatistiklere göre Kassam Tugayları, yaklaşık 20 bin savaşçıya sahip ve elinde yarı sistemli bir ordu ile diğer kollara oranla gelişmiş bir silah ve füze sistemi bulunuyor.

KASSAM TUGAYLARI, BİTCOİN’E YÖNELDİ

Sözü edilen Bitcoin, şifrelemeye dayalı dijital bir para birimidir ve ‘merkezî olmayan bir para birimi’ olarak öne çıkmaktadır. Yani kullanıcıları dışında kontrol edilemez ve dünya üzerinde dolaşımda olan diğer para birimleri gibi ‘bir hükümet veya merkez bankası’ türünde bir gözetleyiciye tâbi olmaz.

Şifreli elektronik para birimleri, seri numarası taşımaz ve geleneksel para birimleri gibi hükümetler ve merkez bankalarının güdümüne girmez; fiziksel bir varlığı olmaksızın yalnızca internet üzerinde dolaşıma sokulur.

Bu nedenle Kassam Tugayları da takip edilemeyen Bitcoin’e başvurarak kendilerine yeni bir kaynak yaratma arayışı içerisine girdi. Hamas, gizli destek kaynaklarından yararlanarak, ticarette kendi parasını işletiyor ve Gazze Şeridi’nde vergi alıyor. Filistinliler, diğer ülkelerde olduğu kadar olmasa da son aylarda hızla sanal para birimine yönelmeye başladı.

BİTCOİN KONULU FETVA YAYINLANDI

Kassam Tugayları’nın çağrısı, sanal para birimi ile işlem yapılmasının haram olduğuna hükmeden Filistinli resmi bir fetvanın varlığına rağmen yapıldı. Kudüs ve Filistin topraklarının genel müftüsü olan Yüksek Fetva Meclisi Başkanı Şeyh Muhammed Hüseyin, yayınladığı fetvada, “Sanal para birimi (Bitcoin) ile işlem yapılmasının meşruluğuna dair yapılan yoğun tartışma üzerine Yüksek Fetva Meclisi bu meseleyi görüştü ve bunun haram olduğuna dair bir karar aldı. Bu karar kapsamında Bitcoin’in şerî para şartlarını taşımadığına hükmedildi.

Zira şer’an kabul gören kıymetler ile arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Söz konusu farklardan biri Bitcoin’in mal ve hizmetlerin bir ölçütü olmayıp yalnızca hizmetler ve belirli mallar için bir takas aracı olmasıdır. Birçok kurum, Bitcoin’i para birimi olarak tanımamaktadır. Belirli bir otorite tarafından çıkarılmamaktadır; kumar ve pek çok risk içeren operasyonlara ortak olan kişiler tarafından üretilebilir. Bu bir sanal para birimidir ve insanlar arasında yaygın olmayıp onu dolaşıma sokarak değerini tanıyan kişilere özgüdür” ifadelerini kullandı.

CAİZ OLMADIĞI BELİRTİLDİ

Fetva Meclisi aynı zamanda sanal para biriminin riskler içererek kumar mahiyeti taşıdığını, hala kaynağı belirsiz bir para birimi olması, kefilinin olmaması, çok değişken, riskli ve şifreleri üzerindeki soygunculuğa açık olması ve sahtekârlığa oldukça fazla bir alan açması nedenleriyle alış ve satışının caiz olmadığını belirtti.

Filistin Para Otoritesinin devlet ekonomisine yönelik barındırdığı tehlikelere dair yaptığı açıklamadan sonra Filistin yönetimi, bu para birimi ile işlem yapılmasını resmi olarak yasakladı.

Şarkul Avsat