Suudi Arabistan’ın şahinleri Guinness rekorlar kitabına girdi

Suudi Arabistan Kralı Abdul Aziz Şahin Festivali, rekor sayıda şahinin katılımıyla dünyanın en büyük şahin yarış turnuvası unvanını alarak Guinness rekorlar kitabına girmeyi başardı. Suudi Arabistan, Körfez İşbirliği (GCC) ve dünyanın birçok yerinden katılımın sağlandığı festivalin toplam maliyeti, 457 milyon 867 bin ABD Doları olarak belirlendi.

Suudi Arabistan Kralı Abdul Aziz Şahin Festivali, Guinness Rekorlar Kitabı’ndan (GBR) dünyanın en büyük şahin yarış turnuvası olarak bir tescil belgesi aldı.

Festival, 10 gün boyunca yarışan (25 Ocak – 3 Şubat) 1.723 şahinin rekor katılımıyla dünyanın en büyük şahin yarış turnuvası olarak duyuruldu.

Suudi Şahinleri Kulübü Genel Müdürü Hossam Bin Abdul Mohsen, Riyad’ın kuzeyinde Malham’da bulunan GBR resmi temsilcisi Shida Subasi Jamissi’den festival kaydını onaylayan resmi sertifikayı teslim aldı.

Jamesi, “1.723 kişinin katıldığı, uluslararası standartlara göre kaydedilen yeni bir kategorisi olan SFC yarışmalarına katılmaktan onur duyuyorum” dedi.

TOPLAM MALİYET 457 MİLYON 867 BİN ABD DOLARI

Dünya rekoru duyurusu, Suudi Arabistan, Körfez İşbirliği (GCC) ve dünyadan büyük şahinlerin katıldığı, toplam 1 milyar 717 milyon Suudi riyali (457 milyon 867 bin ABD Doları) değerinde toplam para ödülü olan dünyanın en büyük şahin festivali, Suudi Arabistan için yeni bir dünya rekoru başarısı olma özelliği gösterdi.

Arab News