Deve Festivali başladı

Suudiler, Sayahad’da, 5 Şubat – 17 Mart tarihleri arasında Kral Abdülaziz Deve Festivali’nin açılmasını dört gözle bekliyor. Festival yıllardır festivalin simgesi haline gelen şarkıyı da hatırlattı.

Deve sahipleri ve hayranları, festival vesilesiyle Suudi şarkıcı Mutlaq el-Tiabi’nin “Almqnas” adlı şarkısını hala hatırlıyor.

FESTİVAL, ESKİ BİR ŞARKIYI HATIRLATTI

Bu şarkı, Suudi mirasının ruhunu, ezgilerini ve performansını yansıtan şair Farac bin Rifak al-Kurkah’ın sözlerinden biri olup, 1968’de ilk kez deve şenliklerine eşlik ederek radyolarda çalınan şarkılar arasında yer aldı.

İçinde, deve sahibinin göğsüne sevinç dolduran bazı açıklamaları var. Şarkıda,

“Ve ona bir deve alan babasına baktı ve şöyle dedi

Allah sana merhamet etsin,

Pazara gittiğinde yanında getirdiğin şeyden de…” dizeleri yer almaktadır.

ŞARKI BİR SİMGE HALİNE GELDİ

Eserleri Samir Al-Vadi adına yayınlanan Al-Ziyabi, çöl edebiyatı ile yakından ilişkiliyken, Badia programı 1960’larda sunuldu.

Tecrübeli bir medya gazetecisi olan Dr. Muhammed el-Subaihi, “Badia programı yayınlandığında, Al-Kandara Hotel’in önündeki radyo istasyonu, katılmaya ya da şiirleri omuzlarımda göstermeye gelen şairlerle doluydu” dedi.

“Bu şarkı aynı zamanda, başka bağlamlara dönme ve hareket etme eğilimi göstermeyen, fakat çevrenin ve mekanın kalbinde bulunan ve binicilik ve bedevinin ruhunu orjinal değerleri içinde gösteren parlak bir simgedir” İfadelerini kullanmıştı.

Al Arabiya