Suudi Arabistan’ın ilk uydusu başarıyla fırlatıldı

Suudi Arabistan’ın SGS1 uydusu, bu sabah Güney Amerika’da yer alan Fransız Guyanası’ndan başarılı bir şekilde fırlatıldı. 2019’un ilk uydusu olma özelliğini taşıyan uydu, 6,5 ton ağırlığında ve 20 yıldan daha uzun bir ömre sahip hibrit sistemi sistemi ile çalışıyor.

Öte yandan Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Kompleksi Yönetim Kurulu Başkanı ve Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Mühendis Halid el-Falih, “Ulusal” olarak nitelendirdiği bu başarının, Kral Selman ve Veliaht Prens Selman’ın araştırma ve geliştirme sektörüne verdiği büyük desteğin ürünü olduğunu kaydetti.

Suudi şirketleriyle stratejik ortaklığı bulunan uluslararası Lockheed Martin Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Richard Edwards, “Bu başarı, Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri ve Suudi Arabistan ile olan keşif, bilim, teknik, kalkınma ve insan kaynakları alanlarındaki ilişkimiz bağlamında önemli bir adımdır” diye konuştu.

2019’DA FIRLATILAN İLK UYDU

Fransız Guyanası üssünden bu sabah gerçekleştirilen Suudi ve Hint uydusunun fırlatılması, 2019’da fırlatılan ilk uydu olma özelliğini taşıyor. Uydulardan birinin üzerinde Suudi Arabistan bayrağı diğerinin üzerinde ise Hindistan bayrağı bulunuyor.

Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri Uzay ve Havacılık Araştırmaları Genel Müdür Yardımcısı Dr. Talal es-Sudayri, Kral Selman ve Veliaht Prens Selman’ın bu sektöre sınırsız desteğine şahit olduklarını vurguladı.

Milyonlarca Suudi Arabistan vatandaşı ve dünya, Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Kompleksi’nin (KACST), uyduyu başarılı bir şekilde fırlatılmasını canlı yayında takip ederek, Suudi Arabistan’ı yüksek teknoloji çağına taşıyan bu tarihi anları gururla izledi.

Suudi uydusu, tamamen Suudi Arabistan’a ait olan ilk uydu. Bu uydu ileri düzey genişbant iletişimi teknolojisi ile güvenli askeri iletişimi, uzak bölgelere ve afet bölgelerine iletişimi içeren birçok uygulama sağlayacak.

“BULUTLARIN ÜSTÜNDE”

6 Nisan 2018’de, Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Suudi haberleşme uydusunun son parçasına “Bulutların üstünde” ifadelerini yazmıştı.

Lockheed Martin ile işbirliği içinde geliştirilen Suudi uydusu, geniş uydu üretim ve uzmanlığını test eden, üretimin ve testin her aşamasında firmanın belirlediği standartlara bağlı kalan uzman Suudi mühendislerin çabasıyla üretildi.

SGS1 UYDUSUNUN AMACI ULUSAL STRATEJİK PLANA KATKI SAĞLAMAK

Uydunun amacı, yüksek hızlı Ka-Band uydu iletişimini, Suudi Arabistan’ın ihtiyaçlarını karşılayarak ulusal stratejik plana katkı sağlaması, devlet organlarının kullanımına yönelik ileri teknoloji telekomünikasyon hizmetleri sağlaması, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Avrupa, Afrika ve Orta Asya’nın büyük bölümleri için ticari şartnameler sağlaması. Bunun yanı sıra, uzay ve havacılık alanında istihdam sağlamak amacıyla yerel kapasiteyi geliştirerek insan kaynaklarına katkı sunmak da hedefler arasında.

Uydunun ağırlığını azaltmaya ve ömrünü artırmaya yardımcı olan (elektrikli ve kimyasal) bir mekanizması olan uydu, 6,5 ton ağırlık ve 20 yıldan daha uzun bir ömre sahip hibrit sistemi barındırıyor. Ayrıca sıkışmaya karşı güvenli ve dirençli ileri teknoloji ile donatıldı.

Suudi Arabistan’a ait olan ilk iletişim uydusu olan SGS1 uydusu, Genişbant teknolojisi, güvenli iletişim, uzak bölgeler ve afet bölgelerine erişim imkanı sunacak.

Şarkul Avsat