Suudi Başsavcı: Yolsuzlukla mücadele devlet daireleriyle sınırlı kalmayacak

Suudi Arabistan Başsavcısı Şeyh Suud el-Mucib, denetim mekanizmalarının vatandaşlara hizmet veren ve sektörleri yöneten şirketlerin sözleşme ve harcamalarını izleyeceğini bildirdi. Mucib, ülkenin gelecekteki geçiş aşaması için tüm kurumların bir ekip olarak çalışması gerektiğini vurguladı.

Şeyh Suud el-Mucib dün Genel Denetim Bürosu’ndaki savcılık ofisinin açılışının ardından yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’daki kalkınmanın daha fazla çaba, gayret ve koordine gerektirdiğini söyledi. Böylece devletin tüm kurumlarında kalkınmayı gerçekleştirebilmek için bir takım olarak hareket edilebileceğini kaydetti.

Savcılık ve Genel Denetim Bürosu’nun vatandaşlara hizmet veren ve sektörleri yöneten şirketlerin sözleşme ve harcamalarını izleyerek gelecekte ağır yük ve sorumluluk yükleneceğini belirten Mucib, yolsuzlukla mücadelenin devlet daireleriyle sınırlı olmayacağını ve büyük şirketleri de kapsayacağını söyledi.

Başsavcı, savcılık ile  Genel Denetim Bürosu arasında kamu fonlarını izlemenin yanı sıra iddianame ve kamu soruşturmasında yeterli delil elde etmede de iş birliği sağlanacağına işaret ederek geçtiğimiz yıllarda Büro’nun bu konudaki yetenek ve verimliliğini kanıtladığını söyledi. Savcılık ve Genel Denetim Bürosu arasındaki ortak paydaları ele alan Mucib açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Ortak paydalar, büronun denetleme alanında uzman çalışmalarda bulunması, usulsüzlüklerin ve suçluların açıklanması anlamına geliyor. Daha sonra bunu savcılık soruşturması, cezai sorumluluk ve caydırıcı ceza uygulamasının talep edilmesi izliyor.”

Genel Denetleme Bürosu Başkanı Dr. Hussam el-Ankari de savcılığın Mali Raporlama Ofisi’nin son zamanlarda iki taraf arasında yapılan geniş kapsamlı iş birliğinin meyvesi olduğunu belirttiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu durum savcılık ve Genel Denetim Bürosu’ndaki iki iletişim memuru ile başladı. Daha sonra iş hacmini ve hızını artırarak gelişme gösterdi. Hazırlanan her mali rapor ayrı bir konuya ilişkindir ve bilgilerin toplanması da değişkenlik gösterir. Ancak bölümlerin tamamını temsil eden kadrolarıyla büro, savcılığa ve ihtisas dairelerine bağlı olarak bekleyen herhangi bir vakanın mali raporunun hazırlanmasının 72 saatten fazla sürmemesi gerektiğini belirtir.”

Şarkul Avsat