Amr Musa: ABD ile ilişkilerimizde çıkarlarımızı koruyalım

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kahire ziyareti hakkında Independent Arabia’ya önemli açıklamalarda bulunan Arap Birliği eski Genel Sekreteri Amr Musa, ABD ile kötü ilişkilerin kimsenin yararına olmadığını, ancak ilişkilerde çıkarların korunması gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kahire ziyareti ve buradaki konuşmaları hakkında Independent Arabia’ya önemli açıklamalarda bulunan Arap Birliği eski Genel Sekreteri ve Mısır eski Dışişleri Bakanı Amr Musa, ABD ile kötü ilişkilerin kimsenin yararına olmadığını, ancak ilişkilerde çıkarların korunması gerektiğini söyledi.

Independent Arabia muhabirinin, “ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kahire’deki son açıklamalarını nasıl okuyorsunuz?” sorusunu şöyle cevapladı;

“ABD’nin bölgeye yönelik politikasının nereye varacağını merak ettiğimizi inkar etmemiz gerekiyor. Bu açıklamalar, bu eğilimi okumak için altın bir fırsattı. Pompeo, bazıları belirsiz, bazıları ise net olan birtakım mesajlar verdi. Mesela, “ABD bölgeden çekilmedi ve var olmaya devam edecek” dedi. ABD’nin radikalizme karşı olduğu ve bununla yüzleşeceği, politik uzmanlar tarafından biliniyor. Bu açık bir hedef. Bununla birlikte ABD, Filistin meselesini önemsemiyor ve görmezden geliyor.”

“ABD İLE KÖTÜ İLİŞKİLER KİMSENİN YARARINA DEĞİL”

Musa, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Herkes bu konuyla başa çıkmak için geri dönmek zorunda kalacak. ABD politikasının önemli bir rol oynadığını ve bölgedeki gerçek sorunlar karşısında ihtiyatlı olmak üzerine söylenenleri dikkate almak da önemlidir. ABD ile kötü bir ilişki kurmanın kimsenin yararına olmadığını hala söylüyorum. Ancak, Amerikalılarla olan ilişkilerimizde stratejik çıkarlarımızı koruduğumuz bir tutumu benimsememiz gerekiyor.”

Şarkul Avsat