Cidde sinemasının hikayesi 40 yıl öncesine dayanıyor

40 yıllık bir aradan sonra Suudi Arabistan’ın batısındaki sinema kültürü, Görsel İşitsel Medya Kurumunun CEO’su Bader Al Zahrani ile birlikte tekrar canlandı. Al Zahrani, 60’lı yılların sinema tutkunu Fuad Cumcum’un hatıralarını tekrar gün yüzüne çıkardı.

Bünyesinde eski bir sinema öyküsü barındıran Cidde’de, 1960’lı yıllarda endüstrinin babası olarak bilinen ve sinema tutkusuyla tanınan Fuad Cumcum, filmlerinin yapımını ve dağıtımını içeren “Al Ahvash Sinema’yı” kurarak işe başladı.

Cumcum’un sinemaya olan aşkı, film yapımcılığına yatırım yaptığı Baghdadiya semtinde büyüdü ve varlığını Suudi Arabistan’ın birçok yerine yaydı.

Cumcum, eğlence ve yatırımı birleştirme vizyonuyla gerçek bir film yapımcısıydı. Oğlu Vahid Cumcum, babasından bahsederken şu cümlelere yer verdi:

“Babam 1964’teki 16 mm’lik rulo filmlerle başlangıç yaparak sonrasında 35mm filmlere geçti. Cidde’de 8 tane sinema salonu vardı ve sinema kiraladık. 1969’da babam, Mısır’daki Golden Meyer Metro Salonu’nun özelliklerine benzeyen ilk modern showroom’u açmıştı. Bütün film yıldızlarının toplandığı 30’dan fazla film üretti.”

CİDDE SOKAKLARI YILDIZLAR GEÇİDİ

Babası ve Arap sineması üzerindeki etkisinden bahseden Oğul Cumcum, Mısır sinemasının tüm yıldızlarının Adel İmamı’nın başkanlığında toplandığını ve zaman zaman Cidde’de yıldızları ağırladığı 30’dan fazla filmin çekildiğini ifade etti.

Ayrıca sinemayı Suudi Arabistan’a ilk tanıtan Fuad Cumcum olduğunu ve sanat endüstrisinde önemli fikirleri olduğunu doğruladı.

Al Arabiya