Genç Suudi kız gülümseyerek hayata tutundu

Genç bir Suudi kızın kanserle mücadelesi, okuyanları derinden etkiledi. 32 seanstan fazla kemoterapi gören kanser hastası Rim Zuzveyd, gülümseyerek hayata nasıl tutunduğunu ve süreç içerisinde neler yaşadığını anlattı.

Genç yaşta kansere yakalanan Rim Zuzveyd, geçirdiği tedavi sürecini ve bu süreçte kendisine neyin yardımcı olduğunu şu sözlerle dile getirdi:

“Hastalık yolculuğuma 2003’te Dördüncü ve beşinci omurda bel ağrısı olan kötü huylu bir tümörün ortaya çıkması ile başladım ve yürüyemedim. Hastalıkla mücadelede vazgeçmedim acı çekmeye başladığımda direncim de kırılıyordu fakat gülümsemeye devam ettim. 32 seanstan fazla kemoterapi ve 28 seanstan fazla radyasyon ve bazı antibiyotik tedavisi uyguladılar.”

Hastalığın korkutucu olduğunu belirten Zuveyd, tedavi sırasında zihninden silmediği bir anısını paylaştı;

“Hastalığımı başladığında, doktorlar yürüyemeyeceğimi söylediler, sona çok yaklaştığımı düşünüyorlardı, ben de farklı bir hastaneye nakledilmek istediğimi belirttim. Buraidah’tan Riyad’daki askeri hastaneye tahliye edildim. Hastaneye nakledilirken uçakta bir sedyede uzandığımı ve ölmek üzere olduğumu sanıyordum. Hafızamdan silemiyorum o anları.”

“TOPLULUĞUN DÜŞÜNCELERİ HASTALARI OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Kanser hastalığına yakalananların umutlarını kaybetmemeleri gerektiğini belirten Zuveyd, topluluğun kanser hastasının ölümden kurtulamayacağı görüşüne sahip olduğunu ve bu olumsuz görüşün tüm hastaları derinden etkilediğini belirtti.

Al Zuveyd, hastalığın iyileşmesinden sonra, gelecekte kanser hastalarının tedavisi için yapılan tümör çalışmalarında aktif rol oynayacağını belirtti.

Hastalıkları eğitmek ve toplum hakkında farkındalık yaratmak için sosyal paylaşım sitelerini kullandıklarına dikkat çekti.

Al Arabiya