Kaddafi’den Amr Musa’ya ilginç teklif

Arap Birliği eski Genel Sekreteri ve Mısır eski Dışişleri Bakanı Amr Musa, Independent Arabia’ya verdiği röportajda, Kaddafi’nin neden kendisinden Arap Dışişleri Bakanı olmasını istediğini açıkladı.

Amr Musa, Kaddafi’nin bakanlık teklifini şu sözlerle anlattı;

“İlk kez anlatacağım bir hikaye olarak şunu söyleyebilirim: Libya’nın ilk kez başkanlık yaptığı 2009 yılı Arap zirvesi öncesinde, Arap Birliği Sekreteri olarak Sirte’ye gittim. Kaddafi’nin elinde pek çok talebinin bulunduğu bir liste vardı. Bana, “Şimdi Araplara başkanlık edeceğim ve sen de Arapların Dışişleri Bakanı olacaksın” dedi. Ben de ona “Sayın Başkan, işler böyle yürümüyor” dedim. Bana, “Ben başkan değilim, ben komutanım” diyerek cevap verdi. Ben de ona, “Fakat Sayın Komutan, yönetiminiz Arap Birliği için gerekli ödemeyi yapmadı” dedim. Yardımcılarından birini çağırdı ve ona Libya’nın ödemesi gereken meblağ için imzalayacağı bir kağıt istedi. Kalem yeşil renkliydi. Ödeme yapılmadı.”

ÜMMÜ GÜLSÜM’ÜN ŞARKISININ SIRRI

Musa, Ümmü Gülsüm şarkısı için “Birkaç gün sonra Arap zirvesine ilişkin son düzenlemeler için tekrar Libya’yı ziyaret ettim. Kaddafi’nin toplantısının bitirmesini beklediğim sırada onun yardımcılarından birinin Ümmü Gülsüm’ün ‘Gözyaşlarını isyan etmiş görüyorum’ şarkısını mırıldanması beni şaşırttı. İsmi Beşir’di. Ondan, komutanına ‘ödemelerini isyan etmiş görüyorum’ demesini istedim. Onunla buluştuktan sonra, bana gizlice “Ben, ödeme yapma konusunda isyancı mıyım?” diye sordu ve güldü. Bende ona, “Evet ve üç yıl üst üste” dedim. Akdeniz işbirliği politikası konusundaki ısrarımı aldıktan ve cevap verdikten sonra Arap Birliği’ne olan borçları için 23 milyon dolarlık kişisel bir çek verdi.”

Şarkul Avsat