Suudi basketbol takımı spora diplomatik bir yaklaşım getiriyor

Suudi bir basketbol takımı, başkentin diplomatik topluluğuyla sportif bir dostluk anlaşması yaptı. Suudi takımın ortaya koyduğu projenin, daha fazla kadının spora katılması ve barış mesajını destekleyici bir görev üstlenmesi bekleniyor.

Riyad United basketbol takımının oyuncuları, Krallık’taki erkek ve kadınları spora katılmaya teşvik etmek ve aynı zamanda uluslararası ilişkileri güçlendirmek amacıyla eşsiz bir girişime imza atacaklar.

Bu yeni spor projesi, şehrin Diplomatik Bölgesi’nde, Riyad United Basketbol takımının kurucu ortağı Lina Al-Maina ile Belçika Büyükelçisi Dominique Mineur tarafından başlatıldı.

Programın arka planının, spor yoluyla uluslararası barış ve anlayış mesajını teşvik etmek olduğunu söyleyen Al Maina, daha fazla Suudi kadının spor yapacağını ve barış mesajını destekleyeceğini umuyor.

Krallığın Vizyon 2030’daki reform planın, insanları spora katılmaya teşvik etmede kilit bir rol oynadığını belirtti. Ülke, nüfusun spora katılımını 2030 yılına kadar yüzde 13’ten yüzde 40’a çıkarmayı hedefliyor.

Vizyon 2030, kadınlar için spor da dahil olmak üzere Suudi kültüründe birçok değişiklik getirdi.

Arab News