Suudi küçük kız, kıyıya vuran deniz kaplumbağasını doğal yaşama döndürdü

Şeyma bint Nasır bin Hamad, Bahreyn kıyılarına vuran nadir türdeki kaplumbağayı elleriyle deniz yaşamına tekrar geri gönderdi. Yılın belli dönemlerinde kıyıya vuran bu kaplumbağalar için yetkililer, bakımını yaptıktan sonra denize saldıklarını ifade etti.

60 ila 80 yaşları arasında olduğu tahmin edilen ve nesli tükenmekte olan kaplumbağanın kıyıya vurduğunu gören Krallık’taki çevre ve deniz yaşamından sorumlu yetkililer, kaplumbağanın bakımını yaptı. Ardından iyileştirilen kaplumbağa için deniz yaşamına dönmesine karar verildi.

Bu türdeki kaplumbağaların kış aylarında Krallık’ın kıyılarına geldiğini belirten yetkililer genellikle hepsinin geri döndüğünü belirtti.

Ender görülen bu yaşlı türün denize geri döndürülmesi sırasında ise, Şeyma Bint Nasır Bin Hamad ön sırada yer aldı. Deniz yaşamının önemine değinerek nesli tükenen hayvanlara dair duyarlı olmanın önemine dikkat çeken Şeyma Al Khalifa, “Çevre yetkilileri ilgilendikten sonra kaplumbağayı orijinal habitatına geri hazırladık ve normal yaşamını sürdürmek için onu doğaya geri vermeye karar verdik” dedi.

Al Bilad Press