BAE’nin ‘Hoşgörü Yılı’ logosu “Ghaf Ağacı”

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ulusal sembolü olarak belirlenen Ghaf ağacı temalı ‘Hoşgörü Yılı’  resmi logosu yayınlandı. Şeyh Muhammed bin Raşid logo için Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ghaf bizim ulusal ağacımız” dedi.

Dubai Hakimi Şeyh Muhammed bin Raşid’in onayıyla BAE ulusal sembolü olarak belirlenen “Ghaf” ağacı temalı ‘Hoşgörü Yılı’  resmi logosu, Perşembe günü yayınlandı.

Yapılan açıklamada, onaylanan logonun hükümet, özel sektörler ve medya kuruluşlarındaki kampanyaların yanı sıra 2019’da yılında başlatılan girişimlerde de kullanılacağı belirtildi.

Şeyh Muhammed Twitter’dan yaptığı açıklamada “Hoşgörü evrensel bir değer ve Ghaf bizim ulusal ağacımız. Yaşamın kaynağı bu ağaç, çölün ortasındaki istikrarın sembolü. Atalarımız bu ağacının gölgesi altında günlük sorunlarını tartışıyorlardı. Hepimizin hoşgörü, çeşitlilik ve bir arada yaşama ilkelerine göre yaşaması için Ghaf’ı logo olarak seçtik” ifadelerine yer verdi.

‘Hoşgörü Yılı’ Ulusal Yüksek Komitesi Ghaf için, logonun temeli olarak seçildiğini, çünkü ağacın BAE’de büyük bir kültürel değeri temsil ettiğini ve ülkenin kimliği ve mirasıyla ilişkilendirildiğini söyledi.

BAE’DE GHAF AĞACININ KESİLMESİ YASAK

BAE genelinde Ghaf ağacının kesilmesini yasaklayan bazı yasa ve yönetmelikler çıkarılmıştı.

Komite açıklamasında, “Ghaf ağacı çölde dengeyi ve barışı sembolize ediyor ve çöle uyum sağlayabiliyor” sözlerine yer verdi.

Komite aynı zamanda şunları söyledi:

“Dünyadaki birçok ülkede, özellikle Orta Doğu, Afrika, Orta Asya ve Amerika’da bulunduğunu, ancak farklı isimlerle biliniyor. Bizim için ‘hoşgörü yılı’ olan bu yılda için küresel bir logo olarak oluşturmayı hedefliyoruz.”

Komite bu hoşgörü yılı kapsamında birçok kampanya ve girişimin başlatıldığını da sözlerine ekledi.

Gulf Business