Filistinli Bakan: Suudi Arabistan’a mutlak güven duyuyoruz

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi ve Filistin Sivil İşler Bakanı Hüseyin eş-Şeyh, Suudi Arabistan ve liderlerinin, Filistin ve özellikle de Kudüs şehri ile ilgili tutumlarına ‘mutlak bir güven’ duyduklarını ifade etti.

Şarku’l Avsat’a konuşan eş-Şeyh, Filistin liderliğinin, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından defalarca dile getirilen, Suudi Arabistan’ın Filistin konusundaki tutumundan çok memnun olduğunu söyledi.

“SUUDİ ARABİSTAN, ARAP BARIŞ GİRİŞİMİ İÇİN KARARLI”

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın en yakınındaki isimlerden olan eş-Şeyh, “Suudilerin bize olan bağlılığı çok büyük, çok eski, sabit ve değişmemiştir. Suudi Arabistan liderliği, Arap barış girişimi için kararlıdır. Bu konuda herhangi bir değişiklik yapmayı hiçbir zaman kabul etmediler. Filistinliler için tatmin edici olmadığı ve Kudüs’ün hakkındaki soruları cevaplamadığı sürece, yüzyılın anlaşmalarına karşı çıktıklarını bize ve ABD’lilere alenen söylediler” diye konuştu.

Suudi Arabistan ve liderlerine karşı mutlak bir güven duyduklarını vurgulayan eş-Şeyh, “Kudüs meselesinin Suudi Arabistan liderliği için kırmızı bir çizgi olduğunu biliyoruz. Suudi Arabistan’ın bu tutumu, Zahran Zirvesi’nde oldukça açıktı. Biz bu durumdan memnunuz ve içimiz rahat” dedi.

Eş-Şeyh, Suudi Arabistan’ın, Filistinlilerin meşru taleplerini karşılamadığı sürece ‘Yüzyılın Anlaşması’nı reddettiğine ilişkin sızan İsrail belgelerinin, Suudi Arabistan’ın Filistin ve Kudüs’e verdiği destek konusundaki sabit tutumunun bir göstergesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat