İsrail: Suudiler Filistin davasından taviz vermiyor

“Kral Selman bin Abdulaziz, Filistin meselesine yönelik duruşunu şu sözlerle dile getirdi: ‘Uluslararası meşruiyetin yanında yer alıyoruz. Arap Barış Girişimi Z’den A’ya değil, A’dan Z’ye uygulanmalıdır”

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan sızdırılan gizli raporda, “Suudi Arabistan’ın, Filistin davasından taviz vermediği sürece Tel Aviv’le ilişkilerin normalleşmesini ve Yüzyılın Anlaşmasını kabul etmeyeceği” ifadeleri yer aldı.

Rapor, İsrail merkezli Kanal 13 tarafından yayınlandı. Raporu yayınlayan kanal muhabiri Barak Ravid, Suudi yetkililerin, Riyad’ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya, Doğu Kudüs’ün bağımsız Filistin Devleti’nin başkenti olarak tanınması başta olmak üzere, Filistinlilerin taleplerini kabul etmediği takdirde ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistin meselesiyle ilgili sunduğu barış planına onay vermeyeceklerini söylediklerini aktardı.

Ravid, gizli olmasına rağmen sızdırılan rapordan sınırlı sayıda İsrail elçiliğine gönderildiğini söyledi.

Tel Aviv’in son aylarda Arap dünyasıyla normalleşme sürecine girdiğini her fırsatta dile getiren İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, Aralık 2018’de yaptığı bir açıklamada “Halihazırda olan şudur, biz Arap dünyasıyla bir normalleşme süreci içindeyiz ve bu süreç Filistinlilerle de herhangi diplomasi yürütmeden gelişiyor” ifadelerini kullanmıştı.

“SUUDİ ARABİSTAN’IN FİLİSTİN DAVASINA KARŞI TUTUMU DEĞİŞMEMİŞTİR”

Netanyahu, açıklamasında, Arap dünyasının teknolojiye, yeniliklere muhtaç olduğunu ve İsrail şirketleriyle Arap ülkeleri arasında gelişen bir bağ olduğu iddiasında bulunmuştu.

Riyad’daki Filistin Büyükelçisi Bassam el-Aga, Independent Arabia’ya yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan’ın Filistin davasına karşı tutumu kurucu Kral’dan bu yana sabit ve istikrarlı olmuştur. Filistin davası Suudi dış ve iç politikasının merkezinde yer almakta” diye konuştu.

Aga, Kral Selman’ın Filistin Devlet Başanı Mahmud Abbas’ı kabulü sırasında kendisine şunları söylediğini aktardı; “Suudi Arabistan Filistinli kardeşleriyle hep birlikte oldu, oluyor ve olmaya da devam edecek. Kardeşlerimizin kabul ettiklerini kabul eder, reddettiklerini biz de reddederiz. Uluslararası meşruiyeti destekliyoruz. Arap Barış Girişimi A’dan Z’ye uygulanmalıdır, Z’den A’ya değil”

2002 yılında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Arap Birliği zirvesinde sunulan Arap Barış Girişimi planı; Filistinli mültecilerin geri dönmesi, İsrail’in işgal ettiği Golan Tepeleri’nden çekilmesi, 1967 sınırlarında kurulacak ve başkenti Doğu Kudüs olacak bağımsız bir Filistin devletinin kurulması karşılığında İsrail’in Arap devletler tarafından tanınmasını ve ilişkilerin normalleşmesini öngörmektedir.

Aga, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Riyad’taki temasları sırasında Abbas’a, ülkesinin, Arap Barış Girişimi uyarınca barışı sağlama ihtiyacına ve başkenti Kudüs olacak bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına yönelik inancını dile getirdiğini söyledi.

Independent Arabia’ya konuşan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Ahmed Mecdelani, “Suudi Arabistan’ın Filistinlilerin haklarını destekleyici duruşundan hiçbir şüphe yok. Netenyahu’nun normalleşme yönündeki iddialarının aksine Suudi Arabistan, İsrail’le ilişkileri normalleştirme niyetinde değil” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Arap Barış Girişimi’ne bağlı olduğunu belirten Mecdelani, “Krallığın Filistin’e karşı duruşu asla değişmez ve sarsılmaz” ifadesini kullandı.

Mecdelani ayrıca Abbas’ın, iki ülke yönetimi arasındaki işbirliği kapsamında yakın bir tarihte Suudi Arabistan’ı ziyaret edeceğini bildirdi.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, Washington’ın Ortadoğu’daki barış planının ekonomik yönü hakkında bölge ülkelerini bilgilendirmek ve onların desteğini almak için Şubat ayı sonlarında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Umman, Bahreyn ve Katar’ı ziyaret edecek.

Reuters’ın haberine göre Beyaz Saray’da görevli 2 yetkili, Kushner ile Trump’ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’ın ‘Yüzyılın Anlaşması’ planını görüşmek üzere bu ayın sonlarında Körfez ülkelerine bir hafta sürecek ziyarette bulanacağını açıkladı. Beyaz Saray yetkililerinin açıklamasına göre Suudi Arabistan, BAE, Umman, Bahreyn ve Katar’ı kapsayacak olan Körfez turuna 2 ülke daha eklenebilir.

Kushner’in ayrıca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 13-14 Şubat’ta Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenmesi planlanan İran konulu Ortadoğu konferansında bir araya gelmesinin öngörüldüğü de aktarıldı.

Reuters’in Temmuz 2018’de yayınladığı bir haberde, Suudi Arabistan’ın ABD’nin olası bir Filistin-İsrail barış planı karşısında Kudüs’ten vazgeçmeyeceği belirtilmişti.

Şarkul Avsat