Kuveyt Havalimanı’nı Türk robotlar tamamlıyor

AVENCO Robotik ve Otomasyon şirketi, iki farklı projesi ve toplam 10 robotu ile Kuveyt Havalimanı’nın inşasında aktif olarak görev alıyor ve bu sayede yapım sürecine hız kazandırıyor.

Ağırlıklı olarak inşaat sektörüne yönelik robotlu otomasyon projeleri gerçekleştiren AVENCO Robotik ve Otomasyon şirketi, Limak İnşaat’ın ihalesini kazanıp yapımını sürdürdüğü Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası projesinde 10 adet robot ile çözüm sundu.

Havalimanında iki farklı proje gerçekleştirdiklerini kaydeden AVENCO Robotik ve Otomasyon Kurucusu Berkay Doğan, projelere ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Termal sprey kaplama dediğimiz yüzey kaplama uygulamamız ve yüzey kumlama uygulamamız mevcut. Kaplama uygulaması, 165 bin farklı parçanın tek bir programla işlenmesini kapsayan parametrik program yazılımını ifade ediyor. Bu program barkod okuyucudan gelen ürün bilgisine göre 165 bin farklı parçaya aynı işi yapabiliyor. Bu proje bizi farklılaştırarak projeyi almamızı sağladı. Şu an kurulumun ikinci aşaması olan kumlama uygulamasındayız. Bu uygulama, havalimanının tavanını oluşturan blokların kumlanmasını içeriyor. Birbirinden farklı geometrik şekilleri içerisinde barındırıyor. Şekilleri üç boyutlu olarak tanımlayabiliyoruz. Ortam şartlarının tozlu vb. olmasından dolayı kamera kullanmıyoruz. Bu nedenle geliştirdiğimiz bir yöntemle parçayı tanımlıyoruz ve ardından aynı yüzeyde aynı dokuyu sağlayıp işlemi tamamlıyoruz.”

İHRACAT ODAKLI BÜYÜYOR

Yurt dışında çalışmalar gerçekleştiren, Afrika’dan Orta Doğu’ya G. Amerika’dan Avustralya’ya ve Avrupa’nın birçok ülkesine kadar gerek sistemler devreye alan gerek firmalara destek hizmetleri sunan AVENCO, ihracatını artırarak Türkiye’ye artan oranda katma değer sağlamaya devam etmeyi planlıyor.

Stendustri.com