Orta Doğu’da kaç kişi Facebook kullanıyor?

Oregon Üniversitesi Gazetecilik ve İletişim Fakültesi’nden Profesör Damian Radcliffe’nin yeni bir araştırması, Arap dünyasında 2013’te 56 milyon olan aktif facebook kullanıcı sayısının günümüzde 164 milyona çıktığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre Mısır günlük 24 milyon ve her ay yaklaşık 37 milyon mobil kullanıcı ile bölgede en fazla Facebook kullanıcısına sahip ülke.

Hem Orta Doğu’da hem de dünya genelinde sosyal medya kullanıcılarının en yüksek büyüme oranı, Ocak 2017 ile Ocak 2018 arasındaki kullanıcıların dünya genelinde ortalama yüzde 13’lük oranı ile karşılaştırıldığında yüzde 32 oranlık büyüme ile Suudi Arabistan dikkat çekiyor.

Buna ek olarak araştırma Körfez İşbirliği Konseyi (KİK)’ndeki 12 milyon Snapchat kullanıcısının 9 milyonun Suudi Arabistan’dan, 1 milyonunun ise BAE’den olduğunu ortaya koydu.

Araştırma, bölgedeki 200 YouTube kanalının bir milyondan fazla üyesi olduğunu ve 10 bin üyesi olan 30 bin YouTube kanalının olduğunu belirtti.

Arap gençlerinin üçte ikisinden fazlasının haber okumak için ilk önce Facebook ve Twitter’a baktığını söylerken bu gençlerin yüzde 49’u her gün Facebook’tan haber okuduklarını söyledi. Yüzde 49’luk bu rakam geçtiğimiz sene yüzde 35’ti.

Radcliffe “Çalışmanın gösterdiği şey, bölgedeki sosyal medya hızlı bir şekilde değişmeye devam ediyor. En son gelişmelere ayak uydurmak, bölge ve ötesindeki markalar, medya şirketleri ve hükümetler için önemlidir” dedi.

Arabian Business