Yeni atanan büyükelçiler Kral Selman huzurunda yemin etti

Suudi Arabistan’da 13 ülkeye ataması yapılan yeni büyükelçiler Kral Selman bin Abdulaziz ile bir araya gelip huzurunda yemin etti.

Suudi Arabistan’ın İsviçre, Almanya, Senegal, Vietnam, Brezilya, Fildişi Sahili, Gana, Etiyopya, Mali, Cibuti, Zambiya, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yeni büyükelçiler atandı.

KRAL SELMAN BÜYÜKELÇİLERE BAŞARILAR DİLEDİ

Atanan elçiler Kral Selman’ın huzurunda, “Dinime, Krallığa ve vatanıma sadık kalmaya, devlet sırlarını açığa vurmayacağıma, ülkemin çıkarlarını içeride ve dışarıda koruyacağıma, işimi dürüst ve samimi olarak gerçekleştireceğime dair yüce Allah’a yemin ederim” diyerek and içti.

Kral Selman, Bern (İsviçre) Büyükelçiliğine Prens Mansur bin Nasır bin Abdulaziz, Berlin (Almanya) Büyükelçiliğine Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah, Dakar (Senegal) Büyükelçiliğine Fahd bin Ali el-Dusari, Hanoi (Vietnam) Büyükelçiliğine Suud bin Suveylim, Brasilia (Brezilya) Büyükelçiliğine Ali Bahitam, Abidjan (Fildişi Sahili) Büyükelçiliğine Abdullah el-Subeyi, Accra (Gana) Büyükelçiliğine Mişal el-Ruki, (Addis Ababa) Etiyopya’ya Büyükelçiliğine Sami Abdullah, Bamako (Mali) Büyükelçiliğine Halid el-Halid, Cibuti Büyükelçiliğine Abdulaziz el-Matar, Lusaka’ya (Zambiya) Büyükelçiliğine Usame Kranşi, Tokyo (Japonya) Büyükelçiliğine Nayif el-Fahadi ve Dubai (BAE) Büyükelçiliğine Turki el Dahil’e yeni görevlerinde başarılar diledi.

50 HAKİMİN DE ATAMASI EMRİ VERİLDİ

Yemin törenine, İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz, Dışişleri Bakanı İbrahim el-Assaf ve Devlet Bakanı Dr. Musaid Ayban da katıldı.

Öte yandan, Kral Selman, Adalet Bakanlığı bünyesinde, çeşitli mahkemelerde görev almak üzere 50 hakimin atanması emrini verdi.

Suudi Arabistan Adalet Bakanı Velid es-Samani, Kral Selman’ın söz konusu atamalarının, yargıya olan sürekli ilgisi ve desteğinin bir göstergesi olduğuna dikkat çekti.

Şarkul Avsat