Mahmud Abbas Riyad’da

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, iki gün sürecek resmi bir ziyareti kapsamında, dün, Riyad’a gitti. Riyad Emiri Prens Faysal, Filistin Devlet Başkanı’nı Havaalanı’nda karşıladı.

Abbas’ı Kral Halid Uluslararası Havaalanı’nda karşılayanlar arasında Riyad Emiri Prens Faysal bin Bender bin Abdulaziz ile Filistin’in Riyad Büyükelçisi Basım el-Aga da vardı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA, büyükelçinin, “Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Filistin sorununu tartışmak üzere bir araya gelmesi planlanıyor” açıklamasını aktardı.

Filistin’in Riyad Büyükelçisi Aga, iki liderin buluşmasının uluslararası zor şartların gölgesinde gerçekleşeceğini ve Suudi Arabistan’ın Filistin meselesini çözmeye yönelik daima ileri adımlar attığını söyledi. Aga, “Prens Selman daima Abbas’a şunu söylüyor: Biz sizinle beraberiz. Kabul ettiğinizi kabul eder, reddettiğinizi reddederiz. A dan Z’ye kadar barışın ve Arap girişiminin yanındayız” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın sorunun çözümü için başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin Devleti kurulması gerektiğini defalarca söylediğini hatırlattı.

Şarkul Avsat