Rusya: Suriye’de İsrail’in güvenliği bizim en büyük önceliğimiz

Moskova ve Ankara, 14 Şubat Perşembe günü Soçi’de yapılacak Rusya-İran-Türkiye zirvesi öncesinde İdlib’deki eylem mekanizmaları üzerindeki farklılıkları çözmeye çalışırken, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ülkesinin Suriye’deki İsrail güvenliğine dair endişelerinin olduğunu dile getirdi.

Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu dün, mevkidaşı Hulusi Akar ile yaptığı görüşmede, bu dosyayı ve İdlib’deki silahsızlandırılmış bölgede güvenliğin sağlanması için kararlı önlemler alınmasının gerekliliğini ele aldı.

Şoygu’nun ani ziyareti, her iki tarafın son açıklamalarının ardından ortaya çıkan atmosferi dağıtmayı hedefliyor ve İdlib’de Nusra Cephesi’nin kontrol altına aldığı alanların genişlemesiyle ilgili mekanizmalara dair tutumundan uzaklaştığını gösteriyor. Moskova’nın işaret ettiği ‘terörist rezervleri’ sonlandırmak için aktif ve sistematik askeri harekâta karşılık, Ankara militanların kışkırtıcı hareketlerinin askeri harekât başlatmanın bahanesi olmayacağını vurguluyor.

Moskova görüşme konusunda sessiz kaldı

Moskova iki bakan arasındaki toplantının ayrıntılarını ve tutumlardaki farklılıkların nasıl ele alındığını açıklamadı ancak Rus Savunma Bakanlığı tarafında yapılan açıklamada, provokasyonlara rağmen, İdlib’de barışın tesisi ve istikrarın sürmesi için iki ülkenin istihbarat kuruluşları ve orduları arasındaki işbirliğinin sürmesinin öneminin ve gerekliliğinin vurgulandığı belirtildi. Açıklamada “Toplantıda İdlib’deki silahsızlandırılmış bölgede güvenliğin sağlanmasına dönük kararlı tedbirler alınması gerektiğine de vurgu yapıldı” ifadelerine yer verildi.

Bakanlığın açıklamasına göre Şoygu, Suriye sahasında Türkiye ile ortak icraatların koordinasyonunun sağlanması ve başkanların görüşmesinden önce gerekli adımların atılması noktasında her iki tarafın anlaşmaya varmasına yönelik umudunu dile getirdi.

Şoygu, 31 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında Suriye’deki sorunun çözümüne ilişkin çok sayıda önemli konunun koordinasyonu, İdlib’deki gerilimin tırmandığı bölgelerde ve Fırat’ın doğusunda istikrarın sağlanması için iki ülke arasında yapılan görüşmeyi işaret ederek, Rus- Türk diyaloglarının tüm temel sorunlar konusunda tutumların başarıyla koordine edilmesini hedeflediğini işaret etti.

İran, Rusya ve Türkiye’den yeni zirve

Bununla birlikte Kremlin, 3’lü zirvenin gündemine ilişkin yaptığı ilk resmi açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ve İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani’nin Suriye’deki duruma sürdürülebilir bir çözüm bulmak için atılacak ortak adımları görüşeceğini bildirdi. Açıklamada Moskova’nın Astana sürecinin garantörü ülke başkanlarının 4. toplantısında gösterilecek büyük ortak çabaya güvendiği belirtildi. Putin’in zirveden önce Erdoğan ve Ruhani ile ayrı ayrı görüşmelerde bulunmayı planladığı belirtilirken, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD’yi, Suriye Anayasa Komisyonu’nun oluşumu ile ilgili çabaları engellemekle suçladı. Ryabkov, gazetecilere verdiği demeçte, “Garantör ülkelerin bu hedefe ulaşmak için gösterdiği ortak çabalara güveniyoruz. Fakat ABD’li ortaklarımız ve Küçük Grup’taki diğer ortaklarımızın bu çabaları bozmaya yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü görüyoruz” dedi.

Rus diplomat, Moskova’nın ABD’nin vaat ettiklerini uygulaması, Suriye’den tam olarak geri çekilmesi ve oradaki askeri varlığını sonlandırması konusunda ısrarcı olduğunu vurguladı.

Rusya’nın İsrail tutumu

İsrail’in Suriye’ye yönelik saldırılarına değinen Ryabkov, Tahran’ın üzerinde durduğu bu konunun 3. zirvede masaya yatırılmak üzere hazır olduğunu belirtti. Rusya’nın İsrail’in güvenliğini güvence altına alma konusundaki kararlılığını ifade eden Ryabkov, İsrail’in Suriye’ye yönelik saldırının yasadışı ve kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Ryabkov, “İsrail’in güvenliği bizim en büyük önceliğimiz ve önemimizdir. Bu sözümle İsrail’in Suriye topraklarındaki yasadışı saldırılardan bahsetmiyorum. İran’a herhangi bir şekilde bağlı olan bu hedefleri bombalamanın herhangi bir yasal ve haklı bir nedeni bulunamaz” dedi.  Bakan yardımcısı, bu saldırılar nedeniyle Moskova’nın İsrail’in güvenliğine olan bağlılığından vazgeçmediğini vurguladı.

Şarkul Avsat