Abu Dabi’de kurulacak ilk Hindu tapınağı 122 milyon dolara malolacak

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Abu Dabi’de kurulacak ilk Hindu tapınağının temel atma töreni için gün sayıyor. Yaklaşık 122 milyon dolara mal olması planlanan tapınağın içerisinde ibadethaneler, sergiler, çocuklar için oyun alanları, bahçe, kitap ve hediyelik eşya dükkanı gibi farklı mekanlar yer alacak.

Gulf News gazetesinin haberine göre, Abu Dabi’deki ilk Hindu tapınağı üzerindeki çalışmalar, 20 Nisan’da yapılacak olan temel atma töreni ile başlayacak.

Tapınağı inşa eden Bochasanwasi Akshar Purushottam Sanstha (BAPS) şirketi, Manevi Lider Mahant Swami Maharaj’ın etkinliğe başkanlık edeceğini doğruladı.

450 milyon dirheme (122 milyon dolar) mal olması beklenen tapınak, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin 2016’daki ziyaret sırasında Abu Dabi hükümeti tarafından bağışlanan arazi üzerine inşa ediliyor.

Tapınak, 55 bin metrekarelik bir arazide inşa ediliyor ve bu yıl BAE’nin Hoşgörü Yılı’nı işaretlemek için hükümet, otopark olanakları için 55 bin metrekarelik bir arazi daha hediye etti.

Yedi kule ve beş süslü kubbenin bulunduğu yapı, Hindistan’da yüzlerce zanaatkar tarafından tamamen taştan oyularak hazırlanacak. Numaralandırıldıktan sonra binlerce taş parçası BAE’ye gönderilecek ve dev bir 3D yapboz gibi sahaya monte edilecek.

Web sitesine göre, tapınakta bir ziyaretçi merkezi, ibadethaneler, sergiler, öğrenme salonları, çocuklar için oyun alanları, bahçe ve su özellikleri, kitap ve hediyelik eşya dükkanı ve vejeteryan yemek yerleri olacak.

Gulf Business