BAE’li öğretmen, öğrencileriyle birlikte elektrik üretiyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nde öğretmenlik yapan Dr. Raşid Ali Al-Tahir, öğrencilerin öğrenmelerini ve becerilerini geliştirmelerini sağlayacak bir eğitim merkezi kurdu.

Zayid Zihin Endüstrisi Merkezi adını taşıyan devlet okulunun içinde kurulan merkez, öğrencilerin hareketlerini enerjiye dönüştüren bir laboratuvar, gıda artıklarını kompost haline dönüştüren bir laboratuvar da dahil olmak üzere dokuz yenilikçi laboratuvardan oluşuyor.

ENGELLİ ÖĞRENCİLERİYLE ELEKTRİK ÜRETİYOR

Devletin en iyi öğretmeni olarak başbakanlık nişanı ile ödüllendirilen Al-Tahir, Abu Dabi’deki Al-Mutasim İlköğretim Okulu’nda beden eğitimi konusunda uzmanlaşmış bir öğretmendir. Engelli öğrencilerin eğitmenleri olarak BAE’nin ilk madalyasını kazandı ve 10 yerel ve bölgesel ödül de kazandı.

Al Tahir, “Merkez, öğrenciler için teşvik edici bir eğitim ortamı yaratmaya, potansiyellerini ortaya koyma fırsatları sağlamak ve ülkedeki türünün ilki olan eğitim laboratuvarlarında yeteneklerini geliştirmek için çalışıyor. Merkezin programlarından yararlananların sayısı üç yıl boyunca 3 bin öğrenciye ulaştı. Öğrencilerin öğrenme güçlüğü vakalarını tedavi etmek hiperaktivite tedavisi laboratuvarında öğrencilerin aşırı hareket vakalarıyla ilgileniyoruz. Bu tedavilerde yüzde 45 oranında başarıya ulaşıyoruz” dedi.

Eğitim merkezindeki laboratuvarları anlatan Al Tahir, “Vatan sevgisindeki inovasyon laboratuvarları, robotları kullanarak öğrencilerin zihinlerinde yenilikçi yollarla ait olma ruhunu aşılıyor. İnovasyon Laboratuvarı ise askerlik hizmetine katılmadan önce öğrencilerin ulusal hizmetlerini sağlıklı, fiziksel ve psikolojik bir biçimde destekliyor. Kinetik enerji laboratuvarı, öğrencilerin elektrik üretmesine odaklanan bir laboratuvar, iç bahçe laboratuvarı, öğrencilerin yiyecek kalıntılarını geri dönüştürür ve onları organik gübre haline getirir” İfadelerini kullandı.

Al-Tahir, İngiltere’deki Brunel Üniversitesi’nden spor dalında doktora ve Mısır’daki İskenderiye Üniversitesi’nden Sağlık ve Biyolojik Bilimler Yüksek Lisans derecesine sahiptir.

Emaratalyoum