2022’ye kadar 133 milyon yeni iş sahası oluşacak

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 2022 yılına kadar 133 milyon yeni işin ortaya çıkabileceğini tahmin ediyor. Bununla birlikte 75 milyon iş sahasının da yerinden edilebileceği öngörülüyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) en üst düzey yetkililerinden biri, Dördüncü Sanayi Devrimi’nde, yoksulluktan kurtulmak, eşitsizlikleri ortadan kaldırmak, ayrımcılığın önüne geçmek ve çok sayıda insanın geride kalmamasını sağlamak için dünyadaki hükümetlere ve kurumlara teknolojik değişimin olanaklarından yararlanmaya çağırdı.

OECD, 2022 yılına kadar insanlar ve makineler arasındaki silkelenmede 133 milyon yeni işin ortaya çıkabileceğini tahmin ediyor.

75 MİLYON İŞ KAYIPLARA KARIŞABİLİR

Bununla birlikte, aynı zamanda, 75 milyon iş yerinden edilebilir. OECD’in tahminleri, dünya genelindeki bir milyar insanın, dijital ekonomiye katılmak için gerekli dijital okuryazarlık ve becerilerden yoksun olduğunu gösteriyor.

Dubai’deki yedinci Dünya Hükümeti Zirvesi’nde (WGS) “Dördüncü Sanayi Devrim Çağında Ekonominin Geleceği” başlıklı genel kurul oturumuna değinen OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, ülkelerin dijital teknolojileri büyük bir dengeleyici olarak kullanması hayati önem taşıdığını söyledi.

Gulf Today