Varşova’da Orta Doğu zirvesi

Orta Doğu’da Barış ve Güvenliğin Geleceğini Desteklemek adlı iki günlük zirve dün Polonya’nın başkenti Varşova’da başladı. 

Bölge ülkelerinden Suudi Arabistan, Bahreyn, Yemen, Ürdün, Kuveyt, Fas, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) konferansa bakan düzeyinde katıldı. Mısır ve Tunus, bakan yardımcısı gönderdi. Türkiye ise konferansı Varşova Büyükelçisi aracılığıyla takip etme kararı almıştı. Zirveye İran davet edilmedi. Filistin hükümeti de çağrılmadı. Rusya ise daveti geri çevirdi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve ABD’nin İran’a yönelik yaptırım kararına karşı çıkan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini konferansa katılmayacaklarını bildirmişti. Almanya ve Fransa’dan da bakan düzeyinde katılım olmadı.

İran’ın hedef tahtasına oturtulduğu zirveye İsrail, başbakanlık düzeyinde katılım gösterdi. Toplantıya İsrail Başbakanı Netanyahu katıldı. Washington yönetimi ise zirvede ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından temsil ediliyor.

İsrail basını toplantının 1991’deki Madrid Zirvesi’nden beri İsrail’in Arap temsilcilerle bir araya geldiği ilk uluslararası etkinlik olduğuna dikkat çekti.